LNBM: CSO Voluntari învinge surprinzător pe CSM CSU OradeaGeorge Fluster / SportPictures.eu
06 Ian 2021

LNBM: CSO Voluntari învinge surprinzător pe CSM CSU Oradea

Prima zi a turneului cu numărul 4 al Ligii Naționale de baschet masculin a fost marcat de victorii la scor ale favoritelor și s-a încheiat o mare surpriză.

Jocurile disputate la Sibiu și Craiova au fost dominate de formațiile gazdă și de două echipe cu un start bun de sezon, FC Argeș și respectiv Dinamo, iar la Voluntari SCM Timișoara nu a avut probleme în a se impune în fața formației constănțene în primul meci al zilei.

Cea de-a doua partidă disputată în sala ”Gabriela Szabo” a fost controlată de gazdele de la CSO Voluntari în fața unei echipe a celor de la CSM CSU Oradea care nu s-a aflat nicio clipă la conducere pe tabelă. După ce echilibrul s-a menținut până la pauza mare, ilfovenii au pus distanță față de adversari și s-a ajuns la o diferență de 22 de puncte, 60:38, în minutul 27. Oaspeții au revenit treptat și cu patru minute înainte de ultima sirenă diferența era de o posesie, 66:63, dar elevii lui Sasa Ocokoljic au gestionat bine finalul de meci și au terminat învingători.

Anthony Hickey, cu 24 de puncte, 6 pase decisive, 6 recuperări și 4 intercepții, a fost artizanul victoriei ilfovenilor, fiind secondat de Malcolm Lee cu 14 puncte și 6 recuperări, iar din rândul formației orădene s-a evidențiat Nikola Markovic cu 25 de puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive.

Iată programul și rezultatele turneului 4:

Miercuri, 6 ianuarie

FC Argeș Pitești - CSM Târgu Jiu  109:72 (26:17, 30:12, 23:29, 30:14)

CSM 2007 Focșani – Dinamo București  69:80 (14:15, 24:11, 13:25, 18:29)

ABC Athletic Neptun Constanța - SCM Timișoara  66:80 (13:16, 23:22, 18:19, 12:23)

BC CSU Sibiu - CSM Galați  98:70 (35:18, 21:16, 19:21, 23:15)

CSM VSKC Miercurea Ciuc – SCMU Craiova  54:84 (5:19, 9:23, 21:21, 19:21)

CSO Voluntari - CSM CSU Oradea  79:74 (17:12, 20:21, 23:14, 19:27)