LNBM: BC Mureș este gata pentru play-offMircea Rosca / SportPictures.eu
27 Mar 2017

LNBM: BC Mureș este gata pentru play-off

Vicecampioana BC Mureș și-a asigurat prezența în play-off după victoria din această seară de pe terenul celor de la SCMU Craiova. Conduși în Polivalenta din Bănie cu 11 puncte în sfertul al doilea (37:26), elevii lui Barnabas Szaszgaspar au avut un sfert 3 de excepție ce le-a permis să abordeze ultimele 10 minute cu un avantaj de 4 puncte (68:64). În pofida unui final pe muchie de cuțit, mureșenii și-au păstrat sângele rece și au profitat de un turnover al lui Taylor cu 21 de secunde înainte de final pentru a se distanța decisiv pe tabelă.

Lamarcus Reed a înscris 25 de puncte pentru mureșeni, în timp ce pentru gazde Jamar Abrams cu 30 de puncte a adus aproape o treime din punctele echipei. Cu 32 de puncte, mureșenii abordează relaxați ultimele două etape în care vor primi vizita gălățenilor de la Phoenix și se vor deplasa în capitală pentru jocul cu Dinamo, în timp ce oltenii au 28 de puncte și sunt la egalitate cu alb-roșiii pe care îi vor înfrunta în sala Dinamo într-un meci de totul sau nimic, apoi încheie cu Phoenix în propriul fief.