LNBF: ACS Sepsi învinge în prima partidă din semifinaleCosmin Iftode / SportPictures.eu
11 Mar 2016

LNBF: ACS Sepsi învinge în prima partidă din semifinale

Penultima fază a Ligii Naționale de Baschet feminin a debutat cu două surprize. În semifinalele campionatului ACS Sepsi a învins previzibil campioana en-titre și se pare că nu va întâmpina probleme nici în partida retur de la Târgoviște. Cu doar 20 de aruncări reușite dintr-un total de 64, târgoviștencele nu puteau emite pretenții în fața unei echipe agresive care a reușit 40 de recuperări.

Într-un meci pentru locurile 5-8, teleormănencele s-au impus în fața cadetelor din Arad la un scor sever. O surpriză a apărut în cealaltă dispută, la Cluj gălățencele reușind să revină după ce au fost conduse la pauza mare și să câștige grație unui sfert 3 fulminant câștigat la diferență de 18 puncte cu 29:11. Un alt rezultat surprinzător s-a înregistrat și în primul meci pentru locul 9, Rapid învingând în deplasarea de la Timișoara.