LNB: Steaua CSM Eximbank, victorie în deplasarea de la SibiuRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
15 Feb 2015

LNB: Steaua CSM Eximbank, victorie în deplasarea de la Sibiu

Steaua CSM Exinmbank București a câștigat întâlnirea din etapa a 19-a a Ligii Naționale de Baschet masculin disputată în sala Transilvania din Sibiu în compania celor de la CSU Atlassib.

Meciul a fost extrem de echilibrat, scorul final fiind decis practic în ultimele secunde ale partidei. Primele două sferturi au fost adjudecate de fiecare dintre combatante, Steaua fiind cea care a părut că se desprinde după primele 10 minute cu 23-14, pentru ca gazdele să câștige la diferență de 10 puncte al doilea sfert – 24-14 – grație celor 14 puncte reușite de Bojovici în acest interval, astfel că rezultatul la pauza mare era favorabil sibienilor 38-37.

Roș-albaștrii recuperează minimul avantaj al gazdelor până la ultima pauză, scorul pentru al treilea sfert fiind 21-20 pentru militari, iar ultimele 10 minute se anunțau de foc. Aici diferența a fost făcută de Amis, care a marcat 4 puncte esențiale pentru steliști la scorul 77-76 și a mărit ecartul la 5 puncte cu un minut înainte de final. Alerți în defensivă, steliștii au reușit să-și conserve avantajul, să încheie sfertul cu 26-21 și să câștige întâlnirea cu scorul final 84-79.