Joc inconsistent, corecție severăAleksandar Djorovic / Mediafax Foto
31 Ian 2016

Joc inconsistent, corecție severă

Steaua a suferit prima înfrângere în meciurile de pregătire susținute în cantonamentul din Antalya. O reîntâlnire cu bulgarii de la Ludogoreț Razgrad părea o ocazie bună pentru o revanșă după eliminarea din preliminariile Champions League, însă calitatea jocului prestat de elevii lui Laurențiu Reghecampf nu a lăsat loc de speranțe.

Bulgarii au fost mult mai prezenți în atac și în minutul 13 au profitat de o primă eroare a lui Niță, care a încercat să dribleze un adversar în propriul careu. Din cornerul rezultat s-a înscris primul gol, autor Moți, care a venit la colțul scurt și a reluat cu spatele la colțul lung. Roș-albaștrii au încercat să dea replica și în minutul 21 Marica a trimis cu capul pe lângă poartă o centrare din corner. Tensiunea din teren a răbufnit în câteva rânduri, arbitrul de centru reușind să o țină în mână, dar afectând cursivitatea jocului. Înainte de finalul primei reprize, în minutul 40 Quixada îl execută pe Niță cu un șut din afara careului trimis la vinclu și dublează avantajul pe tabelă, stabilind scorul pauzei.

La reluare, schimbările efectuate în garnitura stelistă nu schimbă calitatea expresiei din teren, prima ocazie venind tot dintr-o fază fixă: o lovitură de cap a lui Papp la o lovitură de colț. Ludogoreț este echipa mai proaspătă, Quixada, Marcelinho și Nathanael dau din nou emoții steliștilor și schimbă din nou tabela în primul minut de prelungiri prin Chunchukov, cu o lovitură de cap din interiorurl careului care l-a prins pe călcâie pe Cojocaru.

Rezultat final Steaua – Ludogoreț 0-3 (0-2), iar următoarea partidă de pregătire a roș-albaștrilor va avea loc joi, 4 februarie, cu Djurgardens, locul 6 la finalul ediției 2015 a primei ligi suedeze.

Pentru Steaua au evoluat: Niţă (min. 46 Cojocaru) - Papp, Varela (min. 73 Râpă), Toşca, Momcilovic - Bourceanu (min. 46 Muniru), Pintilii – Popa (min. 76 Pîrvulescu), Chipciu (min. 46 Bawab), Hamroun - Marica (min. 66 Chitoşcă).