Înfrângere la limită după un joc deschisSportPictures.eu
06 Iun 2021

Înfrângere la limită după un joc deschis

Tricolorii au cedat cu 0-1 la Middlesborough în fața Angliei în cel de-al doilea meci de pregătire pe care l-au disputat în perioada premergătoare turneului final al Campionatului European.

Venită după usturătoarea înfrângere cu Georgia de la Ploiești, partida a fost o ocazie pentru jucătorii pregătiți de Mirel Rădoi să repare imaginea stricată de suita de înfrângeri din ultima perioadă. Încrezători în forțele proprii, tricolorii s-au apropiat de poarta apărată de Johnstone prin Alibec (min. 3) și Răzvan Marin (min. 10), dar destul de repede au intrat sub dominarea gazdelor și Niță a intrat în pâine, portarul nostru având o primă intervenție inspirată la pasa în adâncime a lui Rashford pentru Calvert-Lewin. Chiricheș are o intervenție la limită, dar corectă în minutul 24 asupra lui Rashford în careul de 16 metri, apoi Păun mută atenția la cealaltă poartă în minutul 29 cu un șut din afara careului ce a prins gazonul, dar nu l-a păcălit pe Johnstone. Calvert-Lewin semnează prima mare ocazie a partidei în minutul 32 trimițând cu capul balonul în transversală pentru ca șase minute mai târziu să fie rândul lui Sancho să lovească transversala cu un șut la colțul lung de la limita careului de 16 metri. Ultima ocazie a primei reprize îi aparține lui Sorescu, care a finalizat o pătrundere cu un șut pe jos din interiorul careului, respins cu piciorul de Johnstone.

Tot Sorescu deschide lista fazelor de poartă ale părții secunde cu un nou șut trimis în minutul 53, pentru ca în minutul următor Cicâldău să trimită pe lângă buturi din interiorul careului. Rashford, căpitanul gazdelor, seamănă panică la poarta lui Niță după o cursă de 30 de metri și un șut pe lângă în minutul 62, iar în minutul 66 Căpușă, abia introdus în teren, îl faultează în careu pe Grealish și se dictează penalty. Rashford transformă impecabil și din minutul 68 tabela se modifică, însă după numai șase minute România a avut o dublă ocazie incredibilă de a restabili egalitatea. Cicâldău și Ivan au ratat succesiv din 6 metri, Mings și apoi Johnstone opunându-se miraculos la o fază în care ratarea era cea mai puțin probabilă dintre variante. Minutul 76 a adus un nou penalty pentru gazde la intrarea lui Chiricheș asupra lui Calvert-Lewin, de această dată Niță dovedind că este un portar inspirat și a respins balonul trimis în dreapta sa de Henderson. Chiricheș și-a răscumpărat greșeala de la penalty cu o intervenție de senzație în minutul 83 când a respins cu piciorul, din săritură, balonul reluat de Bellingham din câțiva metri, mingea lovind transversala și ieșind apoi în corner. Tricolorii mai au o ocazie importantă în minutul 87 la centrarea în fața porții trimisă de Budescu, dar balonul a poposit în brațele lui Johnstone.

Aceasta este povestea primei victorii pe care Anglia a obținut-o după 51 de ani în fața României, rezultat care ridică la patru seria înfrângerilor suferite de tricolori.

Anglia - România 1-0 (0-0)

A marcat: Rashford (min. 68 pen.)

Anglia (selecționer Gareth Southgate): Johnstone – Godfrey, White, Mings, Shaw (min. 75 Trippier) – Grealish, Phillips (min. 46 Henderson), Ward-Prowse (min. 65 Rice) – Rashford (min. 75 Lingard), Calvert-Lewin (min. 82 Watkins), Sancho (min. 66 Bellingham)

România (selecționer Mirel Rădoi): Niţă – Sorescu (min. 66 Căpușă), Chiricheş, Nedelcearu (min. 84 A. Rus), Camora – Cicâldău (min. 80 Budescu), R. Marin, Stanciu – Păun (min. 80 Băluţă), Alibec (min. 66 I. Hagi), A. Ivan