În soft se câştigă mai mult decât în bancăSportPictures.eu
22 Feb 2014

În soft se câştigă mai mult decât în bancă

Al doilea meci al etapei #19 la bachet masculin, Liga Naţională, s-a jucat de la ora 19:00, în sala Olimpia din Ploieşti, între „softiştii” din Ploieşti şi „bancherii” din Bucureşti:

CSU Asesoft Ploieşti - Steaua CSM Eximbank 87 - 74 (31-13, 24-20, 11-20, 21-21).

La o primă privire peste clasament, Asesoft era la un punct de lider, pe podium, iar Steaua pe locul 10, departe de lumea dezlănţuită a favoriţilor. O premisă teoretică demonstrată şi cu rezultatul din teren, cele două echipe întâlnindu-se pe tabelă doar la 0-0, apoi... fiecare pe drumul ei.

În primul sfert, ploieştenii şi-au asigurat desprinderea pe tabelă cu sprinturi scurte şi dese la coşul stelist, conducând ba cu 5-0, ba cu 14-6, ba cu 24-9. A fost să fie 31-13 după zece minute. Şi în următoarele zece minute, Asesoft a virusat apărarea steliştilor susţinuţi de Eximbak şi a pătruns în tabelă scriind 22 de puncte diferenţă (39-17) în minutul 11:58. La pauză, unii erau pe val, ploieştenii, ceilalţi sub val, bucureştenii, scor 55-33.

După pauză, Steaua repară tactica şi marchează mai consistent, domină pe teren şi recuperează din ecart 9 puncte, câştigând sfertul trei cu 11-20. În sfertul patru, se văd tot mai clar roadele noii atitudini a bucureştenilor, gata-gata să să le sufle în ceafă ploieştenilor: 68-61, în minutul 32:39, sau 78-72, în minutul 36:49. Era clar că meciul se juca, pentru prima dată de la început, aproape de la egal la egal. Asesoft ia lucrurile în serios, mai de voie, mai de nevoie, şi mai înscrie 9 puncte, în timp ce Steaua marchează doar 2 puncte.

O victorie muncită şi meritată a echipei care aşteaptă restul etapei de pe locul doi, CSU Asesoft Ploieşti.

Marcatori de top: A. Mohammed – 22 de puncte (Asesoft) şi G. Gallimore – 17 puncte (Steaua).

Sâmbătă (22 febr.), se vor juca alte patru partide, dintre care cele de la Oradea (ora 16:45) şi Cluj (19:45) vor fi televizate de Digi Sport.