HCM Constanţa şi Potaissa Turda, umăr la umărSportPictures.eu
03 Feb 2014

HCM Constanţa şi Potaissa Turda, umăr la umăr

Ultimele meciuri ale etapei cu numărul 15 a Ligii Naţionale de handbal masculin, desfăşurate duminică 2 februarie, au reprezentat şi un duel la distanţă între cele două formaţii care au mers umăr la umăr până acum în campionat, despărţite fiind numai de golaveraj, HCM Constanţa şi Potaissa Turda.

La Turda, în sala Gheorghe Bariţiu, echipa locală a întâlnit pe CSM Bucureşti, oaspeţii aflându-se pe penultimul loc al clasamentului . Deşi părea un meci uşor, Potaissa a întâlnit un adversar ce i-a pus probleme pe toată durata partidei, jucând fiecare minge cu multă determinare, astfel că în prima repriză s-a mers cap la cap până spre final, când gazdele au reuşit să se desprindă la 2 goluri, scorul înainte de pauză fiind de 17-15. În partea a doua, handbaliştii din Turda au reuşit să menţină avantajul celor două goluri, mărindu-l chiar în minutul 55 la patru puncte, 28-24, dar finalul partidei l-au trăit periculos, având doi oameni eliminaţi. S-a terminat în cele din urmă 29-27 şi urmează etapa viitoare momentul adevărului, turdenii întâlnind campioana HCM Constanţa.

Constănţenii au învins la rândul lor în deplasarea grea de la Odorhei, reuşind să rămână în fruntea clasamentului şi aşteptând cu încredere derby-ul etapei viitoare. Partida a fost disputată, dominată în general de oaspeţi, dar fără intervenţiile excepţionale ale portarului Mihai Popescu ar fi avut poate alt deznodământ. La pauză a fost 10-14 şi în repriza a doua singura realizare a gazdelor a fost aceea că s-au apropiat periculos, la doar un gol diferenţă, nereuşind însă egalarea. Scorul final a fost HC Odorhei-HCM Constanţa 25-30 şi acest duel poate fi reeditat în play-off!

În ultimul meci al rundei, CSU Poli Timişoara a învins fără prea mari probleme pe ultima clasată, CSU Suceava, cu scorul de 21-17, la pauză 11-9, urcând pe locul 7 în Liga Naţională.