Final neașteptat la Cluj
17 Ian 2014

În primul meci al returului Ligii Naționale de Baschet masculin s-au întâlnit U Mobitelco Cluj și CSM Oradea, echipe aflate în prima parte a clasamentului, despărțite de un singur punct.

Gazdele veneau după ratarea unui obiectiv, fiind eliminate de BCM U Pitești în sferturile Cupei României (63-75 in meciul retur), și au intrat cu ambitie în joc, dorind să demonstreze celor prezenți în Sala Sporturilor "Horia Demian" că în campionat lucrurile stau altfel.

În primele două sferturi clujenii au reușit să fie la conducerea partidei aproape tot timpul, diferența pe tabelă nedepășind însă pragul a 2-3 coșuri, astfel că rezultatul primului sfert a fost 21-16, iar la finalul celui de al doilea 39-37.

Semnalul de alarmă fusese tras de CSM înainte de pauza partidei, când echilibraseră disputa și se apropiaseră la doar 2 puncte de gazde, iar sfertul trei a confirmat trendul lor ascendent, finalul acestuia găsind echipele cu rolurile inversate, scorul fiind 57-55 pentru oaspeți.

Scenariul în oglindă a funcționat și în ultima parte a meciului, orădenii distanțându-se chiar și la 8 puncte, dar permițând mereu jucătorilor gazdă să revină și să echilibreze meciul. Am asistat la un final dramatic, cu ambele echipe luptând la sacrificiu pentru atingerea obiectivului, scorul cu 3 secunde înainte de final fiind de 70-69 pentru U Mobitelco Cluj, datorită inspirației lui Silvășan, care a reușit un coș de trei puncte pe contraatac. Ultima fază a meciului a pus în scenă o schemă logică acelui moment și doar ratarea uriașă a lui Dillon, singur sub panou, a păstrat "mingea" în curtea Clujului.

O victorie muncită, o victorie inspirată și trăită de echipa care pornea totuși cu șansa a doua, adversarul de astăzi fiind una dintre echipele cele mai puternice din campionat (locul 2) și din Cupa (calificată în Final Four).

Rezultatul final 70-69 (pe sferturi 21-16, 18-21, 16-20, 15-12) reprezintă un balon de oxigen pentru echipa din Cluj, mai ales prin prisma rezultatelor anterioare.

Mâine se vor desfășura alte patru meciuri ale etapei, după următorul program:

BC Mureș Tg. Mureș - SCM U Craiova

CSU Atlassib Sibiu - CS Farul Constanța

BC Timba Timișoara - Steaua CSM EximBank

CS Energia Rovinari - CS Concordia Chiajna

Ultimele meciuri ale etapei vor avea loc pe data de 19 ianuarie, când se vor întâlni echipele BC Timișoara și BCM U Pitești, și pe data de 9 februarie, când se va disputa ultima partidă, dintre CSU Asesoft Ploiesti și CS Gaz Metan Mediaș.