FIBA EuroBasket 2017: Evoluție bună a tricolorilor în fața CroațieiMircea Rosca / SportPictures.eu
03 Sep 2017

FIBA EuroBasket 2017: Evoluție bună a tricolorilor în fața Croației

Cea de-a doua rundă a Grupei C din cadrul FIBA EuroBasket 2017 a adus față-n față în Sala Polivalentă din Cluj Napoca reprezentativele României și Croației, într-o întâlnire în care adversarii erau principali favoriți grație palmaresului deosebit.

Numai ca, extrem de motivati si impinsi de la spate de public, “Vulturii” au avut un debut fulminant impotriva fostei medaliate cu bronz continental, Mandache si Moldoveanu punctand consecutiv de la mare distanta iar Baciu i-a secondat si a ridicat cei aproximativ 6.000 de spectatori in picioare la reusitele sale, impingand scorul la un incredibil 10-0 in minutul 4. Fortat de startul tricolorilor, antrenorul croat Aco Petrovic a solicitat rapid timp de odihna pentru a-si trezi elevii la realitate iar replica vedetei Bogdanovic nu s-a lasat asteptata, croatii intarind defensiva si reusind mai intai sa egaleze in minutul 8, scor 10-10, dupa care sa se desprinda si sa inchida primul sfert la scorul de 12-20. Urmatoarele zece minute s-au derulat cu adversarii nostri la timona jocului, croatii marindu-si usor avantajul pe parcursul sfertului, in pofida incercarilor defensivei noastre de a opri “furtuna” starnita de Bogdanovic si a reusitelor parafate de Moldoveanu, Mandache, Nicolescu si Olah, astfel ca la pauza tabela de marcaj a indicat scorul de 42-29 in favoarea Croatiei.

La reluare, “Vulturii” au cautat in permanenta sa ramana in joc si sa se tina scai de nationala condusa de fratele legendarului Drazen Petrovic, dar adversarii si-au etalat pe rand valorile (Bogdanovic, Saric, Zoric si Popovic) si au continuat sa gestioneze jocul. In aceste conditii, s-a intrat in ultimul sfert de la scorul de 57-42 pentru Croatia. Si cum speranta nu moare, baschetbalistii pregatiti de antrenorul Marcel Tenter au reusit din nou sa ridice probleme si sa micsoreze “ecartul”, scorul devenind 58-48 cu sase minute inainte de final. A urmat o noua “rabufnire” a vedetelor croate, cu Bogdanovic in prim plan, si diferenta s-a marit din nou, desi ripostele venite din partea lui Moldoveanu, Paliciuc, Mandache si Olah mentineau sperantele. Pana la urma, diferenta s-a marit nefiresc spre final iar scorul consemnat dupa ultimul fluier al arbitrilor pare nedrept pentru evolutia de ansamblu a tricolorilor, care s-au autodepasit de multe ori in aceasta seara.

Scor final, Romania – Croatia 58-74, si astfel tricolorii inregistreaza o a doua infrangere in cadrul turneului continental, in vreme ce Croatia ramane cu punctaj maxim in clasament si sufla in ceafa imperialei reprezentative a Spaniei.

In celelalte jocuri din Grupa C, Muntenegru - Ungaria 72-48 și Cehia - Spania 56-93.

sursa: frbaschet.ro