FCSB s-a calificat în primăvara europeanăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
03 Nov 2017

FCSB s-a calificat în primăvara europeană

FCSB și-a asigurat, joi seara, prezența în primăvara europeană a UEFA Europa League, după ce a obținut doar un rezultat de egalitate, scor 1-1, împotriva celor de la Hapoel Beer Sheva.

Ros-albaștrii au deschis scorul în minutul 31, atunci când Florinel Coman a profitat de un moment de degringoladă al apărării israeliene și a înscris spre bucuria celor 27.000 de suporteri prezenți pe Național Arena. Oaspeții au reușit egalarea în minutul 37, prin Ben Sahar, în urma unei faze fixe la care gazdele s-au organizat prea târziu.

În rest, partida a fost dominată clar de FCSB, căreia i-a fost refuzat un penalty clar în repriza secundă, atunci când un fundaș al celor de la Hapoel Beer Sheva a respins cu mâna mingea șutată de Constantin Budescu. De asemenea, în minutele de prelungire ale partidei, Teixeira și Gnohere au ratat, în aceeași fază, șansa de a aduce victoria roș-albaștrilor.

FCSB s-a alăturat lui Dinamo Kiev, SS Lazio, Zenit Sankt Petersburg și Arsenal, acestea fiind singurele echipe calificate în primăvara europeană a competiției după primele patru etape ale grupelor.

FCSB (antrenor: Nicolae Dica): Nita - Enache, Larie, Balasa, J. Morais - Pintilii, Filip - Man (Teixeira 46'), Budescu, Coman (Tanase 65') - Alibec (Gnohere 71').

Hapoel Beer Sheva (antrenor: Barak Bakhar): Goresh - Elo, Vitor (Ohana 71'), Taha, Korhut - Radi, Elhamed, Einbinder - Cuenca (Melikson 77'), Sahar (Barda 82'), Nwakaeme.

sursa: steauafc.com