Europa League: FCSB - FC Lugano 1-2Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
08 Dec 2017

Europa League: FCSB - FC Lugano 1-2

FCSB a încheiat Grupa G a UEFA Europa League cu o înfrângere, scor 1-2, impotriva celor de la FC Lugano și a terminat pe a doua poziție în clasament, după FC Viktoria Plzen.

Ros-albastrii au avut parte de o primă repriză de coșmar, în care au încasat două goluri și au fost defavorizați clar de arbitrul din Muntenegru, care le-a refuzat două lovituri de pedeapsă evidente. Golul lui Harlem Gnohere, din repriza a doua, nu a fost suficient pentru a schimba soarta partidei și a poziției în clasament, în conditiile în care FC Viktoria Plzen a câștigat cu 2-0 în Israel, împotriva celor de la Hapoel Beer-Sheva și i-a devansat, asigurându-și statutul de cap de serie la tragerea la sorți pentru șaisprezecimile UEFA Europa League, care va avea loc luni, la Nyon.

Adversarii roș-albaștrilor vor fi aleși dintre următoarele echipe: AC Milan, Arsenal, Atalanta, Athletic Club Bilbao, Atletico Madrid, SC Braga, CSKA Moscova, Dynamo Kiev, SS Lazio, RB Leipzig, Lokomotiv Moscova, FC Salzburg, Sporting Clube de Portugal, Villarreal CF și FC Zenit Sankt-Petersburg. Partidele se vor disputa pe 15, respectiv 22 februarie, prima dintre el urmând să aibă loc pe Național Arena.

sursa: steauafc.com