EHF CL: Victorie în Germania. ”Tigroaicele” trec pe primul loc în grupăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
25 Oct 2020

EHF CL: Victorie în Germania. ”Tigroaicele” trec pe primul loc în grupă

Nevoită să evolueze din nou fără Cristina Neagu, de această dată din cauza unei accidentări suferite în timpul unui antrenament, CSM București a obținut o victorie reconfortantă pentru moral în jocul din MHP Arena din Ludwigsburg cu formația germană BBM Bietigheim.

Fără a avea vreun punct acumulat în cinci jocuri disputate, jucătoarele germane au rezistat doar 25 de minute în duelul cu Lazovic, Pintea, Martin și colegele lor. O eliminare în tabăra gazdelor le-a permis elevelor lui Adrian Vasile să se distanțeze de la 10:10 la 10:12 în minutul 27, diferența de pe tabelă la pauză urcând la patru goluri, 10:14. ”Tigroaicele” au un start fulminant în repriza secundă și s-au distanțat la 11:19 la numai 6 minute de la reluare, gazdele au redus diferența la 16:19 și 17:20, dar reacția elevelor lui Adrian Vasile a venit imediat. Nouă goluri consecutive înscrise în 10 minute, interval în care formația germană nu a putut perfora poarta apărată de Grubisic au lămurit soarta partidei cu 7 minute înainte de final. În cele din urmă, CSM a învins cu 32:22 (14:10) și trece pe prima poziție a clasamentului grupei A cu un total de 8 puncte.

Golurile celor de la CSM București au fost înscrise de Omoregie, Martin - câte 7, Cvijic - 4, Smeets, Lazovic - 3, Dembele, Barbosa, Pintea - câte 2, Moisă, Bazaliu - câte unul. Următoarea întâlnire a celor de la CSM este programată sâmbătă, 7 noiembrie tot în deplasare, la Ljubljana pe terenul celor de la RK Krim Mercator.

În celelalte meciuri din grupă s-au înregistrat următoarele rezultate: Metz Handball - Team Esbjerg 31:29 și FTC-Rail Cargo Hungaria - RK Krim Mercator 32:25.

Ierarhia grupei A este următoarea:

1. CSM Bucuresti                              5             4             0             1             143:126                8

2. Vipers Kristiansand                     4             3             1             0             117:107                 7

3. Rostov-Don                                   4             3             1             0             111:105                7

4. Metz Handball                              5             3             0             2             152:144                6

5. FTC-Rail Cargo Hungaria           4             2             0             2             100:97                  4

6. Team Esbjerg                                5             1             1             3             139:138                3

7. RK Krim Mercator                        5             1             1             3             129:141                3

8. SG BBM Bietigheim                     6             0             0             6             161:194                 0

În grupa B au fost amânate trei meciuri, inclusiv cel dintre SCM Râmnicu Vâlcea – Borussia Dortmund, din motivul apariției unor cazuri de COVID-19. Echipa vâlceană înregistrează în acest moment trei jucătoare testate pozitiv şi aceasta este a doua partidă pe care este nevoită să o amâne.