EHF CL: Înfrângere la scor pentru ”tigroaice”Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
16 Ian 2021

EHF CL: Înfrângere la scor pentru ”tigroaice”

A treia înfrângere consecutivă în grupa A a DELO EHF Champions League a celor de la CSM București a survenit în această seară în Sala Polivalentă ”Ioan Kunst Ghermănescu” în fața norvegiencelor de la Vipers Kristiansand. Măcinată de accidentări și de problemele financiare, formația pregătită de Adrian Vasile pierde teren și cu 11 puncte după 10 meciuri își vede diminuate șansele de a-și adjudeca locul secund în grupă, cel care asigură accederea directă în sferturile de finală ale competiției.

Dacă în urmă cu o săptămână la Budapesta au fost superioare celor de la FTC-Rail Cargo Hungaria, în jocul de astăzi au fost nevoite să plece din start cu un handicap în fața scandinavelor, care au condus cu 1:5 și au intrat la pauză cu un avans de cinci lungimi, 9:14. Diferența pe tabelă a crescut în startul reprizei secunde la 9 goluri, 10:19, și ”viperele” au taxat fiecare eroare defensivă a fetelor noastre. Oboseala și-a spus cuvântul, banca ”scurtă” contribuind și ea la această stare, și finalul a aparținut oaspetelor, scorul final fiind 22:29 (9:14).

Cristina Neagu, cu 10 goluri, a dus greul în avanposturi, celelalte goluri fiind marcate de Crina Pintea - 4, Barbara Lazovic, Carmen Martin - câte 3, Laura Moisă - 2.

Următoarea partidă a ”tigroaicelor” este programat sâmbătă, 23 ianuarie, în Rusia cu Rostov Don.