Distracție cu georgieniiAlexandru Hojda / Mediafax Foto
30 Ian 2016

Distracție cu georgienii

În cadrul cantonamentului din Antalya, selecţionata divizionară a României a întâlnit în primul meci de pregătire formaţia Torpedo Kutaisi, ocupanta locului 9 în prima divizie din Georgia. Tricolorii au învins cu 5-1 (3-0) o formație cu exprimare modestă, uneori de un nivel chiar mai redus.

Două goluri rapide și o bijuterie a lui Alibec au stabilit rezultatul primei reprize. Ivan a strălucit în debutul partidei, cu o pasă de gol în minutul 5 pentru Enache, a cărui finalizare din unghi l-a surprins pe portarul georgienilor, și un gol marcat un minut mai târziu dintr-o poziție similară, dar la colțul scurt. Cu două minute înainte de finalul primei reprize, aflat în colțul careului de 16 metri pe partea stângă a direcției de atac, Denis Alibec l-a lobat pe portarul lui Torpedo și a stabilit scorul pauzei 3-0.

După reluare Alibec a primit un cadou din partea fundașului stânga georgian, care s-a împiedicat în minge, și mingea a ajuns în cele din urmă la Răduț, jucătorul Pandurilor înscriind din mijlocul careului după un dribling scurt. Era minutul 48, iar în minutul 57 balonul circulă pe traseul Ropotan-Răduț-Tănase și ultimul a înscris elegant la colțul lung. Până la final am mai consemnat un gol al lui Rotariu anulat pe motiv de ofsaid și golul de onoare al georgienilor, înscris în minutul 87 din interiorul careului la o fază în care defensiva noastră a fost mai relaxată.

Anghel Iordănescu a optat pentru următoarea formulă de start: Silviu Lung - Enache, Găman, Săpunaru, Steliano Filip - Mateiu, Nedelcu, Răduţ - Ivan, Tănase, Alibec. Pe parcursul reprizei secunde au intrat în teren și Vătăjelu, Ropotan, Nedelcearu, Benzar, Rotariu.

Următoarea partidă a selecționatei divizionare a României va avea loc marți, 1 februarie de la ora 18:00 contra moldovenilor de la Zimbru Chișinău.