Dinamo îşi ia adio de la podiumSportPictures.eu
16 Mar 2014

Dinamo îşi ia adio de la podium

Într-un meci de tradiţie, HCM Minaur Baia Mare a întrecut astăzi, 16 martie, cu 37-30 (19-16) echipa Dinamo Bucureşti în a 20-a etapă din Liga Naţională de handbal masculin.

Cu o bancă tehnică nouă (antrenorul principal Gheorghe Covaciu fiind demis), Adi Popovici în postura de antrenor, ajutat de antrenorul emerit Lascar Pană, Minaur a avut o cu totul altă atitudine pe teren, obţinând al şaptelea succes în Ligă, totodată fiind pentru băimăreni şi cea mai categorică victorie din acest campionat.

Gazdele au inceput în forţă, după şapte minute scorul fiind 4-0. Până în minutul 12 Dinamo nu reuşeşte decât un gol, în schimb handbaliştii de la HCM Minaur continuă recitalul ofensiv distanţându-se la 8-1. Avansul confortabil se menţine până în minutul 21, când dinamoviştii se trezesc la viaţă şi înscriu de patru ori consecutiv ducând scorul la 14-12, în minutul 25, pauza consemnând însă trei goluri avans pentru elevii lui Popovici, 19-16.

Partea a doua confirmă dominarea băimărenilor, aceştia conducând permanent la cel puţin trei goluri avans, 21-18 în minutul 34, 24-18 în minutul 36, 26-23 în minutul 41 şi 30-23 cu cinci minute înainte de final. După cea mai mare diferenţă înregistrată în partidă, 35-26 în minutul 56, se intră în linie dreaptă pentru o victorie categorică obţinută de gazde în faţa adversarilor tradiţionali, 37-30 fiind scorul final.

În acest moment, HCM Minaur Baia Mare ocupă locul 8 cu 21 de puncte, fără şanse de a mai prinde un loc în play-off în cele două runde rămase până la încheierea sezonului regulat, în timp ce Dinamo îşi ia adio de la podium, înainte de confruntările din play-off.

Formaţiile au fost următoarele:

HCM Minaur: Viman (9 intervenţii), Drăghici (3) - Grasu 12 goluri (5 din aruncări de la 7m), Popescu 6, Mihai 4, Sabou 4, Gavrilovic 2, Busecan 2, Băican 2, Fotache 2, Munea 1, Bondar 1, Leordean 1, Bera, Udriştoiu, Craciun. Antrenor: Adi Popovici;

Dinamo: Dragomir (6 intervenţii), Makaria (2), Druţu - Nicolae 7 goluri, R. Răpciugă 5, Mocanu 5, Mironescu 3, Purcărea 3, Şandru 2 (1), Băluţ 2, Savenco 2, Chiruţ 1, M. Răpciugă, Niţu, Cojocea, Dimache.  Antrenori: Sebastian Bota şi Ionel Ene;

În duelul codaşelor, tot astăzi s-au întâlnit CSM Bucureşti şi CSU Suceava, oaspeţii reuşind să câştige cu scorul de 31-29, după ce la pauză conduceau confortabil cu 17-13. În urma acestei victorii, sucevenii, cu 10 puncte acumulate, fac rocada în clasament cu adversarii lor, părăsind ultima poziţie