Din nou în fotoliul de lider
09 Ian 2014

Desfăşurat astăzi în Sala "Horia Demian" din Cluj Napoca, ultimul meci al etapei cu numărul 10 a Ligii Naţionale de handbal feminin a adus faţă în faţă formaţiile U Jolidon Cluj (locul 6) şi HCM Baia Mare (locul 2). După un meci atractiv, cu multe ocazii şi goluri de o parte şi de cealaltă, HCM a câştigat categoric cu 31-23 (la pauză 18-8) şi a revenit în fotoliul de lider al Ligii Naţionale, având cu 2 puncte mai mult decât ASC Corona Braşov.

Reprezentanta României din acest sezon al Ligii Campionilor a început meciul în forţă, iar după 6 minute conducea cu 6-0 pe terenul clujencelor. Primul gol marcat de U Jolidon a fost înscris în minutul 6:08, însă cu două minute înainte s-a petrecut o fază care se vede destul de rar pe un teren de handbal. Portarul echipei naţionale, Paula Ungureanu, a marcat în minutul 3:42 din poartă în poartă, printr-un lob superb peste Enache.

Dacă la pauză băimărencele au condus cu 10 goluri (18-8), în repriza a doua au scăzut ritmul, iar în final s-au impus cu 31-23, avantaj totuşi concludent pentru o partidă pe care la început o considerau dificilă.

Pentru HCM au înscris Luciana Marin - 7 goluri, Eliza Buceschi - 5, Adriana Nechita - 4, Melinda Geiger - 4, Timea Tătar - 3, Gabriella Szucs - 2, Jenica Rudics - 2, Oana Bondar - 1, Renata Ghionea - 1, Aneta Pârvuţ – 1 și Paula Ungureanu-1.
Golurile gazdelor au fost reuşite de Florina Chintoan - 7, Simona Vintilă - 6, Mihaela Ani Senocico - 3, Laura Popa - 3, Andreea Tetean - 2, Ştefania Florea - 1, Cristina Laslo - 1.