Cupa României: U-Banca Transilvania Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea luptă pentru trofeuRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
10 Apr 2016

Astăzi au avut loc partidele semifinale ale Cupei României, turneul Final Four fiind găzduit de Arena “Antonio Alexe” din Oradea. În afara meciurilor semifinale de astăzi și de finala programată luni cu începere de la ora 19:00, marți de la aceeași oră va avea loc meciul All Star Game ce va opune echipele Sudului și Nordului.

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca și BC Mureș Tg. Mureș au deschis spectacolul celor trei zile cu un meci de mare spectacol și cu un final ce a ținut publicul spectator cu sufletul la gură. După un prim sfert încheiat la egalitate, clujenii au intrat la pauza mare cu un avantaj de 12 puncte datorat în mare măsură lui Pasalic, autor a 11 puncte dintre care 9 din aruncări de 3 puncte. Mureșenii au răspuns în a doua jumătate a partidei, atunci când Alhajji Mohammed a dat startul revenirii și în debutul ultimelor 10 minute au egalat, apoi chiar au trecut la conducere cu 6 puncte. Ratând nu mai puțin de 8 aruncări libere față de numai 3 de către clujeni, mureșenii au pierdut partida pe secundele de final când Dykes a reușit o recuperare defensivă, a șaptea pe lângă cele două ofensive, și a înscris două puncte ce au stabilit câștigătoarea. Pasalic a fost principalul marcator al învingătorilor cu 16 puncte, în timp ce de la mureșeni Barro și Pushtavar au înscris câte 12 puncte.

În cea de-a doua partidă s-au luptat pentru un loc în finală CSM CSU Oradea și Dinamo București. Echipa din Capitală a ținut piept doar primele două sferturi, după care gazdele, mult mai consistente și cu o bancă de rezerve net superioară, au făcut diferența. Barnette, cu 20 de puncte și 14 recuperări, și Markovic, autor a 17 puncte, au făcut legea pe teren pentru orădeni, în timp ce pentru dinamoviști cel mai prolific jucător a fost Sutalo, cu 20 de puncte înscrise.

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca - BC Mureș Tg. Mureș  73:67 (42:30)

CSM CSU Oradea - Dinamo București  88:71 (42:36)