Volei
Cupa României: Băcăuancele înving și în returul semifinaleiStefan Constantin / SportPictures.eu
01 Feb 2017

Cupa României: Băcăuancele înving și în returul semifinalei

După ce au câștigat în tur cu 3:1 pe teren propriu, fetele de la Știința Bacău au obținut calificarea în finala Cupei României, reușind mai repede decât sperau cele două seturi de care mai aveau nevoie în disputa cu CSM Târgoviște.

Decisiv pentru succesul oaspetelor a fost primul set, pe care l-au câștigat la 22. În setul al doilea fetele pregătite de Florin Grapă s-au detașat încă din start și la al doilea time-out tehnic conduceau cu 16:7 și cu confortul oferit de distanța de pe tabelă, au închis la 18 și odată cu aceasta au parafat calificarea în ultimul act al competiției.

Antrenorul sârb Dragan Nešić a încercat și a reușit să-și impulsioneze elevele pentru o revenire pe tabelă, târgoviștencele reușind să evite o înfrângere în minim de seturi în prelungirile actului al treilea, apoi egalează scorul la seturi câștigându-l autoritar pe al patrulea.

În tiebreak, Știința a rupt ritmul la 10:10 și a tranșat victoria cu 3:2 (25:22, 25:18, 26:28, 18:25, 15:11), alăturându-se, astfel, campioanei CS Volei Alba-Blaj în finala ce se va disputa într-un singur meci pe 30 aprilie.