powered by Samurai Sports
Cupa Mondială: Italia - România 32-22Adrian Piclisan / Mediafax Foto
11 Oct 2015

Cupa Mondială: Italia - România 32-22

Naționala de rugby a României a fost învinsă de reprezentativa Italiei cu scorul de 32-22 (22-3), duminică, pe Stadionul Sandy Park din Exeter, în ultimul său meci din Grupa D a Cupei Mondiale 2015, din Anglia și Țara Galilor, și a ratat calificarea la ediția viitoare a competiției.

Ca și în fața Canadei, ''Stejarii'' au făcut o primă repriză slabă și au salvat impresia cu un forcing de final, în care au reușit trei eseuri.

Echipa noastră a marcat primele puncte ale meciului, prin Vlaicu, din lovitură de pedeapsă (5), dar Italia a fost aproape de un prim eseu (7), reușit trei minute mai târziu de Sarto. Un cartonaș galben primit de van Heerden a cântărit mult în economia jocului, iar Italia a profitat de acest moment, reușind încă o încercare, iar scorul a ajuns la 15-3.

''Stejarii'' au irosit câteva șanse de eseu (30), iar cei care au marcat au fost tot italienii, astfel că la pauză scorul a fost de 22-9 pentru Squadra Azzurra, cel mai mare deficit la pauză al României în meciurile de la Cupa Mondială 2015.

Italia s-a desprins în debutul reprizei secunde, la 27-3, după un nou eseu, dar echipa României a avut un final excelent, reușind trei eseuri, astfel că scorul final a fost de 32-22 pentru Italia, care a terminat pe locul al treilea în grupă și a obținut astfel calificarea la Cupa Mondială din 2019 (Japonia).

Squadra Azzurra a obținut și punctul bonus ofensiv, grație celor patru eseuri marcate.

Pentru Italia au marcat eseuri Leonardo Sarto (10), Edoardo Gori (24), Tommaso Allan (39), Alessandro Zanni (46), trei transformate de Tommaso Allan (25, 40, 48), care a marcat și din două lovituri de penalitate (16, 70).

Adrian Apostol (66, 79) și Valentin Popârlan (75) au marcat eseurile României, iar Florin Vlaicu a transformat două (67, 76), adăugând și o lovitură de penalitate (5).

sursa: agerpres.ro