Champions League, poate la anul...Alexandru Hojda / Mediafax Foto
28 Aug 2014

Champions League, poate la anul...

Steaua îl pierde repede pe Tănase, lovit de un adversar în primele minute de joc și este schimbat cu Stanciu. Bulgarii au superioritate la capitolul posesie și stau mai mult în jumătatea roș-albaștrilor, dar elevii lui Gâlcă stau bine în defensivă și verticalizează de câte ori au ocazia. Sânmărtean inventează pase lungi și precise pentru Keșeru, Adi Popa și Prepeliță recuperează la mijlocul terenului. Keșeru are primul șut pe spațiul porții lui Stoianov în minutul 16, dar balonul trimis pe centru nu-l poate surprinde pe goalkeeper-ul lui Ludogoreț. Adi popa semnează a doua ocazie stelistă două minute mai târziu la capătul unei acțiuni prelungite de atac purtată pe ambele flancuri. În minutul 22 Sânmărtean crește pulsul tuturor celor care privesc meciul înșirând ca pe mărgele adversarii și trimițând un șut din marginea careului mare în plasa laterală a porții adverse. Aerul de Champions League îi priește lui Sânmărtean, care se plimbă pe teren cu ”trena” de adversari și punctează la capitolul impresie artistică cu un călcâi ce destabilizează defensiva ”verzilor”. Tabloul începe să se schimbe după prima jumătate de oră de joc, cu steliștii care cedează inițiativa și cu gazdele căpătând consistență în joc. Bulgarii au o bună ocazie în minutul 32 la lovitura liberă executată în forță de Espinho, însă Arlauskis respinge din plonjon de lângă bara din stânga a porții sale. A fost semnalul unei perioade în care Ludogoreț domină și Steaua trebuie să găsească rezolvări pentru jocul din ce în ce mai articulat al gazdelor. Bezjak are și el o lovitură de cap ce trece puțin pe lângă poartă, iar cea mai mare ocazie a echipei sale este ratată de Misidjan în minutul 43, când olandezul a trecut milimetric pe lângă mingea centrată la 6 metri de pe partea dreaptă.

Bulgarii încep tare repriza secundă și același Misidjan semnează prima ocazie în chiar primul minut, cu o lovitură de cap din colțul careului de 6 metri trimisă peste transversală. Râpă se opune șutului lui Moți din marginea careului și respinge în corner un balon ce putea fi periculos pentru Arlauskis, după care Steaua are cea mai mare ocazie de gol: în urma unei lovituri libere bătute de Sânmărtean, Szukala se ridică peste pădurea de jucători din careul lui Stoianov și trimite mingea cu capul în bara din stânga goalkeeper-ului bulgar. A fost un moment de respiro pentru defensiva stelistă, deoarece bulgarii revin în atac și încearcă să șuteze la poartă din orice poziție. Arlauskis este la post și reține execuțiile lui Diakov și Terziev, pentru ca în minutul 80 să prindă o lovitură de cap periculoasă a nou-intratului Abalo. Hamza îi face pe suporterii ”verzilor” să-și pună mâinile în cap în minutul 84 când a șutat dintr-o bucată, de la marginea careului mare, cu mult peste transversala lui Arlauskis. Finalul se apropie, defensiva stelistă rezistă, Szukala își încurajează colegii ca un adevărat lider, dar golul cade în poarta Stelei în minutul 90 cu un șut exploziv al lui Wanderson după o lovitură de colț. Explozie în tribune, efuziune în teren pentru bulgari.

Se intră în prelungiri, tot cu Ludogoreț în atac, Arlauskis respingând de sub transversală balonul trimis cu capul de Moți în urma unui corner, apoi la câteva minute distanță Hamza trage de la 16 metri pe direcția goalkeeper-ului stelist. Steaua dă semne de viață în atac prin Keșeru, însă își conservă puținele resurse de energie rămase. Treptat, doza de adrenalină primită de bulgari după marcarea golului dispare și gazdele reduc și ei turația motoarelor în așteptarea loteriei penalty-urilor. Cu o zvâcnire ca de arc, steliștii țâșnesc pe contraatac în minutul 119 cu Varela vârf de lance cu un sprint incredibil și Stoianov iese în întâmpinare și îl faultează pe fundașul stelist, fiind eliminat. Tensiunea crește, Moți devine portarul lui Ludogoreț, dar scapă cu fața curată la lovitura executată de Stanciu, respinsă în corner de zid.

Se intră la lovituri de departajare cu gazdele executând primele prin Moți, care înscrie cu un șut plasat. Keșeru îl învinge pe Moți cu o execuție perfectă în plasa laterală, după care Wanderson trage slab și Arlauskis apără! Pîrvulescu îl face mare pe Moți, care pleacă bine pe partea dreaptă și respinge de lângă bară. Hamza marchează după un elan scurt și duce scorul la 2-1. Szukala marchează, dar Moți a fost din nou pe minge, apoi Junior Caicara îi duce din nou în avantaj pe bulgari. Adi Popa marchează cu un șut la rădăcina barei, Marcelinho transformă simplu, ultimul executant al seriilor de 5 fiind Varela, care transformă cu precizie. Diakov, căpitanul lui Ludogoreț, înscrie și el, Prepeliță egalează. Espinho nu greșește, Râpă da și totul se termină.

Steaua pierde cu 6-5 la lovituri de departajare și se mulțumește anul acesta cu participarea în grupele Europa League.

Ludogoreţ Razgrad (antrenor Georgi Dermengiev): Stoianov - Junior Caicara, Terziev, Moţi, Minev - Fabio Espinho, Diakov – Aleksandrov (min. 77 Dani Abalo), Marcelinho, Misidjan (min. 85 Wanderson) – Bezjak (min. 77 Hamza)

Steaua (antrenor Costel Gâlcă): Arlauskis - Râpă, Szukala, Varela, Latovlevici (min. 67 Pîrvulescu) - Prepeliţă, Breeveld – Popa, Sânmărtean (min. 83 Filip), Tănase (min. 5 Stanciu) – Keşeru