Gimnastică
powered by Artimex
Campionatele Europene: Marius Berbecar, argint la paraleleBogdan Maran / Mediafax Foto
19 Apr 2015

Campionatele Europene: Marius Berbecar, argint la paralele

Marius Berbecar a cucerit medalia de argint la paralele, duminică, la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Montpellier (Franța), în timp ce Andrei Muntean s-a clasat pe locul 5 în finala la acest aparat.

Berbecar, care va împlini 30 de ani pe 15 mai, a cucerit prima sa medalie individuală la Europene, argintul de la paralele fiind totodată prima medalie la acest aparat pentru gimnastica masculină din țara noastră, după o pauză de 28 de ani.

Aurul a fost adjudecat de ucraineanul Oleg Verniaev, cu 15,866, campionul de la individual compus, argintul fiind împărțit, practic, de Berbecar și de elvețianul Christian Baumann, cu 15,300 amândoi. Andrei Muntean a obținut 15,133 și s-a clasat pe locul cinci