Calificare în sferturile EHFSportPictures.eu
30 Mar 2014

Calificare în sferturile EHF

Totul sau nimic, aşa se disputa ultimul meci al celor de la HCM Constanţa împotriva francezilor de la Chambery Savoie, în grupa D a EHF Cup la handbal masculin.

Obligaţi să câştige, constănţenii au început foarte determinaţi partida de duminică, 30 martie, conducând în debutul jocului cu 7-3. Relaxarea după acest debut fericit a fost taxată imediat de francezi, aceştia întorcând rezultatul şi preluând conducerea cu 10-9. Pe finalul reprizei, elevii lui Zvonko Sundovski au revenit, egalând şi desprinzându-se la 2 goluri, 15-13 la pauză.

Partea a doua a dus din nou publicul de la extaz la agonie, ambele echipe având perioade foarte bune de joc şi sincope, din fericire gazdele cunoscând un vârf de joc la finalul partidei, când au întors rezultatul de la 18-20 la 29-25, având în Csepreghi unul din cei mai activi jucători. S-a terminat aşadar cu victorie pentru HCM, 29-25, la pauză 15-13, constănțenii terminând grupa pe locul al doilea şi cel puţin pe locul trei în ierarhia formaţiilor clasate pe poziţia secundă din cele patru grupe, condiţii obligatorii pentru calificarea în sferturi.

Marţi, la Viena. campionii noştri îşi vor afla adversarul din sferturi, dintre suedezii de la Lugi, ungurii de la Pick Szeged sau francezii de la Montpellier.