CSM Târgovişte, în finala campionatuluiSportPictures.eu
18 Apr 2014

CSM Târgovişte, în finala campionatului

După ce au făcut primul pas câştigând la Alba Iulia, surprinzător, cu 67-77, CS Municipal Târgovişte a bifat victoria decisivă acasă în meciul doi al semifinalelor din play-off-ul Ligii Naţionale de Baschet feminin. Astfel, târgoviştencele intră în finala actualei ediţii de campionat, aşteptându-şi rivala din confruntarea Universitatea Goldiş Arad – ACS Sepsi SIC.

Aseară (joi, 17 aprilie), pe terenul de lângă Turnul Chindiei, s-au reîntâlnit în meciul doi două echipe de top, în faţa a 1800 de spectatori pasionaţi de baschet.

Practic, totul a fost decis în primele zece minute, scorul luând proporţii de victorie clară prin defazajul de 17 puncte! În următoarele trei secvenţe, ardelencele s-au străduit să limiteze efectele înfrângerii, pe fondul jocului mai puţin ofensiv al gazdelor. Diferenţa de la final a fost similară cu aceea din primul joc:

• CS Municipal Târgovişte – Universitatea Alba Iulia 80 – 68 (28-11, 16-16, 18-21, 18-20)

Titularele lui CSM au dus cea mai mare parte din greul partidei, dintre jucătoare fiind mai eficiente Chrissy Givens (24 puncte, 39 minute jucate), Prorche Poole (15 puncte, 32 minute jucate), Jenna Smith (13 puncte, 36 minute jucate). De la Alba Iulia, s-au remarcat sub panou Sasa Cadjo (17 puncte, 30 minute jucate), Tiffany Brown (12 puncte).

Cu scorul general de 2-0, echipa lui Dan Fleşeriu ajunge în finală, recuperând din mers ocazia ratată în Cupa României (turneu desfăşurat anul aceats în propriul fief).

Probabil, după partida de astăzi (ora 19), Universitatea Arad va fi adversara din ultima „triplă” a sezonului de baschet feminin.