CS Municipal Târgovişte, o zi pe locul întâiSportPictures.eu
21 Feb 2014

CS Municipal Târgovişte, o zi pe locul întâi

Vineri, 21 februarie, de la ora 13:00, arena „Antonio Alexe” din Oradea a avut în tribune puţin peste loturile de jucătoare şi oficiali luaţi la un loc (46 de spectatori). A fost primul meci al etapei a 21-a din Liga Naţională de Baschet feminin, sezonul regulat. Un meci dominat cu simţ de răspundere de echipa oaspete, care trece pe primul loc până mâine, când se vor juca şi celelalte partide.

Universitatea CSM Oradea – CS Municipal Târgovişte 49 - 112 (14-30, 15-28, 8-29, 12-25)

Doar 3:34 minute a avut echipa gazdă „drept de joc” în primul sfert, timp în care a deschis scorul (2-0) şi a condus la limită cu 6-5 şi 9-8. După egalarea la 9-9, echipa favorită, CS Municipal, a „ascuns mingea” înscriind 13 puncte consecutiv, apoi ambele echipe au înscris succesiv până la 14-30. În sfertul doi, diferenţa a început să crească pentru târgoviştence, semn că îşi doreau să prindă locul întâi, dar şi că bihorencele nu mai aveau obiectiv motivant. La pauză, se ajunsese la 29-58.

Nimic nou de pe frontul de vest nici după pauză, între minutele 22:28 (scor 35-68) şi 27:43 marcând doar formaţia în avantaj (35-80). Barajul apărării find deja rupt, atacurile în valuri au făcut ca tabela să se inunde pe partea gazdelor cu 112 puncte marcate până la final.

CS Municipal Târgovişte este pe primul loc, la fotografie, cu arădencele de la Goldiş (un meci mai puţin), având câte 39 de puncte.

Marcatorii de top: S. Asford - 17 puncte pentru U Oradea, iar pentru CS Municipal C. Givens - 20 de puncte. Givens a avut şi cele mai multe recuperări (10) şi assist-uri (6).

Sâmbătă, 22 februarie, se joacă alte cinci partide, ultima fiind amânată pentru 3 martie.