powered by Samurai Sports
CEN 2016: România - Rusia 30-0Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
27 Feb 2016

CEN 2016: România - Rusia 30-0

Echipa națională de rugby a României s-a impus cu bonus ofensiv azi la Iași, 30-0, în fața Rusiei, meci contând pentru etapa a treia a returului Cupei Europei pe Națiuni, grupa valorică IA.

La pauză, Stejarii au condus cu 5-0, prin eseul marcat de închizătorul Burcea, dar de la vestiare a ieșit o altă echipă a României, mult mai determinată. La prima acțiune a reprizei secunde ne-am recuperat balonul, iar Vlaicu a înscris eseul pe care tot el l-a transformat.

Vlaicu a marcat și din lovitură de pedeapsă, de două ori, pentru a ne asigura un liniștitor 18-0, iar apoi Lucaci și Jody Rose au mai înscris câte o încercare, ultima fiind transformată de Vlaicu.

Gorcioaia a primit cartonaș roșu, concordant cu un jucător rus, lucru care a făcut ca Vlaicu să fie reprofilat ca flanker, pentru ultimele grămezi ordonate.