Bijuteriile lui Stanciu și Țucudean aduc victoria la NetanyaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
24 Mar 2018

Bijuteriile lui Stanciu și Țucudean aduc victoria la Netanya

Pe stadionul din Netanya selecționata României a pus capăt unei perioade de aproape 23 de ani fără victorie în fața Israelului grație a două execuții de excepție ale lui Nicolae Stanciu și Țucudean.

O primă repriză discretă în care am notat șutul lui Budescu din inutul 5 scos în corner de Harush și ratarea din postură de unu la unu a lui Keșeru cu portarul gazdelor a fost urmată de una de o cu totul altă factură, atât din partea tricolorilor, cât și din cea a israelienilor. Selecționerul Alon Hazon a mutat la pauză în linia de mijloc și a impulsionat construcția elevilor săi, care s-au apropiat din ce în ce mai periculos de buturile apărate de Niță.

Goalkeeper-ul Spartei Praga a avut intervenții decisive în fața lui Levy în minutul 48 și Seb’a zece minute mai târziu, a avut șansă la șutul lui Ben Chaim din minutul 50 care nu a prins cadrul porții, dar a fost în imposibilitate de a replica la faza din minutul 60 în urma căreia Hemed l-a executat după ce a primit o pasă excelentă din partea lui Natcho. Șocul primirii golului și schimbarea în bloc a compartimentului median efectuată de Contra a schimbat registrul de exprimare al tricolorilor. De numai trei minute a avut nevoie Nicolae Stanciu pentru a ieși la rampă cu o execuție de generic, un șut de la 20 de metri ce s-a oprit la vinclul porții lui Harush, iar în minutul 83 o pasă luminoasă a lui Mitriță l-a lăsat pe Țucudean singur cu Harush pe care l-a învins cu o scăriță de efect. O ultimă ocazie pentru Israel s-a consemnat în al treilea minut de prelungiri, dar victoria nu ne mai poate scăpa.

Se termină Israel – România 1-2 (0-0), o victorie obținută cu prospețimea și creativitatea din repriza secundă. Urmează marți întâlnirea de la Craiova cu Suedia, un adversar de un alt profil și un test de prim rang pentru trupa lui Contra.

Israel (selecționer Alon Hazon): Harush - Ben Bitton, Taha, Tibi, Tawatha - Kayal (min. 46 Cohen), Natcho (min. 80 Maman), Micha (min. 46 Seb’a), Melikson (min. 46 Levy) - Ben Chaim (min. 68 Einbinder), Hemed (min. 61 Turgeman)

România (selecționer Cosmin Contra): Niță - Benzar, Grigore, Săpunaru, Bancu - Pintilii (min. 73 P. Anton), R. Marin (min. 83 Cicâldău) - Deac (min. 61 Chipciu), Budescu (min. 61 N. Stanciu), Grozav (min. 61 Mitriță) - Keșeru (min. 70 Țucudean)

Rezerve: Lung, Tătărușanu, Toșca, Moți, Nedelcearu, Rotariu, Cr. Manea, Man