Baschetbaliștii au câștigat în SlovaciaOvidiu Dumitru Matiu / FRBaschet.ro
10 Aug 2014

Baschetbaliștii au câștigat în Slovacia

Echipa națională masculină de baschet a României a debutat cu dreptul în campania de calificare pentru Campionatul European care va avea loc anul viitor. Tricolorii s-au impus cu scorul de 81-69 în deplasare, contra Slovaciei.

Primele două sferturi au fost favorabile gazdelor, care au condus cu 41-31. În sfertul al treilea, deja ecartul fusese anihilat, România fiind în avantaj pe tabelă, 60-54. Ultimul act a fost al nostru, iar victoria nu ne-a scăpat, scorul final fiind stabilit la 81-69. Principalii marcatori ai noștri au fost Titus Nicoară, care a bifat 20 de puncte și 8 recuperări, Vlad Moldoveanu cu 18 puncte, 9 recuperări și trei pase decisive, dar și Gutoaia, cu 13 puncte în statistici.

În celălalt meci al grupei, Suedia a cedat pe teren propriu cu 62-50 în fața Letoniei. Următorul meci al campaniei pentru baschetbaliștii români este cel cu Suedia, care va avea loc la Sibiu, în Sala Polivalentă, în data de 13 august