BCL: Liderul grupei învinge la OradeaDan Ille / SportPictures.eu
04 Ian 2017

BCL: Liderul grupei învinge la Oradea

Campioana României CSM CSU Oradea a pierdut cea de-a șasea partidă disputată pe teren propriu în grupa B a Basketball Champions League. În sala ”Antonio Alexe” au sosit în această seară francezii de la Le Mans Sarthe, cei care conduc în clasamentul grupei și și-au consolidat poziția după ce au obținut cea de-a opta victorie în cele 11 partide disputate.

Elevii lui Cristian Achim au mers umăr la umăr cu echipa oaspete doar până în primele minute ale sfertului 2, moment în care francezii au început să se distanțeze treptat și au închis partida cu scorul 60:79 (31:41).

Denison a dus greul în această partidă pentru orădeni, fiind autor a 18 puncte, 13 recuperări și 3 pase decisive, alături de el fiind Mirkovic, cu 13 puncte și 6 assist-uri bifate. Etapa viitoare, marți, 10 ianuarie, CSM CSU Oradea se va deplasa în Ucraina pentru meciul contra celor de la Khimik Iujnîi.

În celelalte partide ale rundei Kataja Basket - Khimik Iujnîi 61:76, Pinar Karsiyaka - Avtodor Saratov 78:65 și Maccabi Rand Media - Umana Reyer Venezia 79:61.