Ancuța Bobocel în echipa Europei la crosMircea Rosca / Mediafax Foto
15 Dec 2015

Ancuța Bobocel în echipa Europei la cros

Atleta Ancuța Bobocel a fost selecționată în echipa de cros a Europei, care pe data de 9 ianuarie 2016 va participa la triunghiularul tradițional de la Edinburgh, din Scoția, unde se va confrunta cu selecționatele similare din Marea Britanie și Statele Unite ale Americii.

În fiecare echipă se vor afla câte 12 atleți sau atlete. Regulamentul concursului prevede că se vor acorda puncte, egale cu locul ocupat de alergători. Apoi pentru fiecare echipă se va însuma punctajul, iar formația cu cele mai puține puncte va fi pe primul loc. Senioarele vor alerga pe distanța de 6 kilometri.

Ultima performanță a Ancuței Bobocel o reprezintă participarea la Campionatele Europene de cros din Franța, unde a ocupat locul 5 la individual, iar cu echipa României a fost pe locul al șaselea al clasamentului.

Echipa Bătrânului Continent s-a clasat anul trecut pe locul secund, după SUA, la crosul de la începutul anului.