Atletism
Rezultatele ediției 2019 a Campionatelor Naționale de sală seniori și tineretBogdan Iordache / Mediafax Foto
08 Feb 2019

Rezultatele ediției 2019 a Campionatelor Naționale de sală seniori și tineret

Sala de atletism “Ion Soter” din cadrul Complexului Sportiv “Lia Manoliu” din București a găzduit miercuri și joi, 6 și 7 februarie 2019, ediția cu numărul 49 a Campionatului Național de atletism în sală pentru seniori și tineret U23 și probe combinate. Competiția a reunit la start 321 de atleți din 99 cluburi, 124 fete și 197 băieți luptându-se pentru medaliile puse în joc.

Prima zi de concurs a inclus în program finalele probelor de prăjină, competiția feminină fiind câștigată de Adina Anamaria Buzescu de la CS Dinamo București cu performanța de 3,50 m urmată de Antonia Irimia (SCM Deva) cu 3,40 m, cea care a câștigat medalia de aur la categoria tineret. Andrei Deliu (SCM Deva) a câștigat proba masculină cu o săritură de 5,00 m din a doua încercare, în timp ce Bogdan Prepeliță (CSM Onești) a cucerit aurul la U23 cu 4,50 m.

Dan Claudiu Lăzărică (dublă legitimare la CSM București și CS Rapid București) a sărit 2,23 m în înălțime și a luat aurul probei, iar Cristi Boboc (CS Farul Constanța) cu 16,13 m și Elena Panțuroiu (CSM București) cu 14,23 m au câștigat probele de triplusalt, ambii din ultimele încercări. Performanța Elenei este cea de-a 8-a la nivel mondial a sezonului și a ajutat-o să îndeplinească baremul necesar participării la Campionatele Europene indoor de la Glasgow.

Proba aruncării greutății a câștigat Beatrice Puiu (dublă legitimare la CSM București și CS Rapid București) cu 14,15 m, urmată de Ioana Țigănașu (CS Ceahlăul Piatra Neamț) cu 14,02 m, rezultat ce i-a adus și aurulul la U23. La băieți, aruncarea de 19,93 m i-a adus lui Andrei Gag (CSM București) medalia de aur și biletele pentru Glasgow, în timp ce a doua performanță a zilei, 17,99 m, i-a aparținut lui Marius Musteață (CSU Suceava) și i-a adus aurul la U23.

Heptatlonul a fost câștigat de Răzvan George Roman (CS Dinamo București) cu 5.266 puncte, iar Beatrice Puiu (dublă legitimare la CSM București și CS Rapid București) a cucerit prima poziție în proba de pentatlon cu 3.774 puncte.

Probele de 60 de metri, cele mai scurte probe de alergări, au fost adjudecate de sportivi din provincie, Marina Andreea Baboi (SCM Gloria Buzău) cu 7,43 secunde, respectiv Petre Nicolae Rezmiveș (CSM Ploiești) cu 6,69 secunde, ambii obținând dreptul de a participa la Campionatele Europene indoor. Lor li se alătură în drumul spre Glasgow Alexandru Terpezan (CSM Onești) cu 6,77 secunde în finala de la 60 m și Ionuț Neagoe (CSM Slatina), care a fost cronometrat în 6,78 secunde în preliminariile aceleași probe. La 400 m, Andrea Miklos (CSM București) a fost cea mai rapidă alergătoare din cele 8 serii cu 54,41 secunde, iar cu 48,88 secunde Robert Parge (dublă legitimare CSU Cluj Napoca și CSM Timișoara) și-a adjudecat aurul în proba similară a băieților. Florina Pierdevară (CSA Steaua București) a alergat 1.500 m în 4:24,97 minute, în timp ce Dorin Rusu (CSM Dorna) a acoperit aceeași lungime în 3:50,52 minute și ambii au terminat proba pe prima poziție.

Cea de-a doua zi a inclus probele de lungime, în care în proba masculină Gabriel Bitan (CSM Onești) a deranjat nisipul dincolo de 7,87 metri, iar Alina Rotaru (CSM București) a sărit 6,70 metri și a îndeplinit baremul pentru europene, precum și săritura în înălțime feminin, câștigătoare fiind Daniela Stanciu (CSA Steaua București) cu 1,94 metri. Tot o reprezentantă a clubului CSA Steaua, Anamaria Nesteriuc, s-a impus la 60 m garduri cu 8,28 secunde, iar Cosmin Dumitrache (CSM București) a alergat distanța în 7,97 secunde și a luat aurul. Bianca Răzor (CSM București) cu 2:06,02 min și Nicolae Coman (dublă legitimare CSA Steaua și CSU Arad) cu 1:54,14 min au terminat pe prima poziție proba de 800 metri, iar în cea de 3.000 metri s-au impus Claudia Prisecaru (CSM Focsani 2007) cu 9:27,84 min, respectiv Adrian Garcea (CS Pandurii Tg.Jiu) cu 8:19,97 min.

Lista detaliată a rezultatelor înregistrate pe parcursul celor două zile este disponibilă aici.