Săgeata, pe traiectorie descendentăDan Duta / Mediafax Foto
02 Mai 2014

Săgeata, pe traiectorie descendentă

La Constanța, vremea bună pentru fotbal i-a răsplătit pe oaspeți, mai consistenți în momentele esențiale. Gazdele de la Săgeata Năvodari au pornit în meciul cu Ceahlăul Piatra Neamț având în vedere două elemente care le erau favorabile: victoria din etapa trecută din deplasarea de la Galați și seria de înfrângeri a moldovenilor care i-a adus la limita retrogradării.

Șocul schimbării antrenorului a avut efect la Ceahlăul, Marin Barbu reușind să revigoreze o echipă debusolată și să le redea încrederea în propriile forțe. Jucătorii de sub Pietricica au dovedit acest lucru încă din startul partidei, Marc înscriind cu capul din centrul careului după lovitura liberă executată de Constantinescu. Golul a fost validat de arbitrul Istvan Kovacs, cu toate că reluările fazei arată că Marc se afla în poziție de ofsaid în momentul executării loviturii libere. Jula poate majora scorul în minutul 30, dar lovitura sa de cap trece pe lângă poarta lui Panagopoulos. În replică, Tigoianu este aproape de egalare patru minute mai târziu, dar șutul său nu cadrează spațiul porții și presiunea pusă de gazde rămâne fără rezultat pe tabelă.

După pauză, Vezan bate o lovitură liberă din marginea careului mare pe lângă poarta apărată de Jovic, iar în minutul 60 Guerra se interpune pe traiectoria balonului șutat de Deletic și scoate un gol ca și făcut. Nemțenii se rezumă la defensivă, însă nu refuză ocaziile de contraatac ivite. Unul dintre contraatacuri, cel din minutul 81, s-a încheiat cu o bună ocazie de a majora scorul la șutul lui Achim respins în extremis de Panagopoulos. Vezan trage de două ori în minutele 87 și 88, dar în ambele ocazii balonul trimis de mijlocașul gazdelor trece de puțin pe lângă bară. Cei care înscriu sunt tot oaspeții, în minutul 89, cu un șut al lui Golubovici din marginea careului de 16 metri, spre bucuria micii galerii nemțene.

Se încheie Săgeata – Ceahlăul 0-2 (0-1), iar Cătălin Anghel are multe subiecte de analizat și dezbătut cu jucătorii săi. Săgeata rămâne cu 32 de puncte și ratează șansa de a trece peste adversarii lor de astăzi. Năvodărenii sunt la doar un punct peste Oțelul, primii sub linia retrogradării, în timp ce Ceahlăul face 36 de puncte şi mai au un pic până la certificarea rămânerii în prima ligă.

Săgeata Năvodari (antrenor Cătălin Anghel): Panagopoulos - Peteleu, Munteanu, Popa, Lopez - Pană, Dulee - Tigoianu (min. 57 Iordache), Vezan, Deletic (min. 74 Chiţu) - Guerra (min. 90+2 Grigoraş)

Alte rezerve: Băican, Tudose, Filip, Bărbulescu

Ceahlăul Piatra Neamț (antrenor Marin Barbu): Jovic - Dumitraş, Ichim, Cazan, Ţepeş - Marc, Achim - Gheorghiu (min. 65 Chitoşcă), Golubovic (min. 90+1 Popadiuc), Constantinescu - Jula (min. 77 Onciu)

Alte rezerve: Calancea, Mateciuc, Tăbăcariu, Margină