Craiova, în crescendoSportPictures.eu
28 Sep 2014

Craiova, în crescendo

CSU Craiova începe, încet-încet, să prindă viteză, înregistrând a treia victorie consecutivă în campionat. Oaspeții de astăzi, ASA Târgu Mureș, s-au mulțumit să se apere în mare parte a jocului, singurele lor ocazii înregistrându-se în minutul 8, când Hora șutează din mijlocul careului, dar Bălgrădean s-a opus cu brio, și în minutul 88, la o lovitură liberă de la 40 de metri executată de Gabriel Mureșan și respinsă de goalkeeper-ul craiovean.

În rest, oltenii au deținut ocaziile și au reușit deschiderea scorului la jumătatea primei reprize după un penalty acordat la intrarea lui Mureșan asupra lui Curelea. Brandan și-a asumat responsabilitatea executării și a trimis la vinclu, imparabil pentru Viciu, argentinianul reușind să înscrie primul gol de la revenirea în campionatul românesc. Curelea are două ocazii în repriza a doua, dar nu la fel de mari ca aceea din minutul 75, când Brandan șutează de la mare distanță și îl obligă pe Viciu să respingă în corner. Argentinianul ține cu tot dinadinsul să facă acest meci memorabil pentru el și se vede eliminat după primirea celui de-al doilea cartonaș galben în minutul 85.

Partida se încheie CSU Craiova – ASA Târgu Mureș 1-0 (1-0), cu o echipă gazdă urcând până pe locul 11, iar mureșenii stagnând pe poziția a 6-a a clasamentului.

CSU Craiova (antrenori Sorin Cârțu, Emil Săndoi): Bălgrădean – S. Achim, Acka, Frăsinescu, Vătăjelu - Kay (min. 38 Băluță),Brandan - Tîrnăcop, Nuno Rocha (min. 65 Pleșan), Bancu - Curelea (min. 90+2 Ivan)

ASA Tg. Mureş (antrenor Adrian Falub): Viciu – Feussi, Bejan, M. Constantin, Sepsi - Gorobsov (min. 46 Amauri), N'Doye (min. 84 Helder Castro), G. Mureşan - J. Szekely (min. 66 Zicu), Axente, Hora