Trofeul Carpați: Florentin Pera debutează cu o remiză pe banca RomânieiSorin Pana / SportPictures.eu
29 Sep 2022

Trofeul Carpați: Florentin Pera debutează cu o remiză pe banca României

Sala Polivalentă din Bistrița găzduiește timp de trei zile partidele Trofeului Carpați la handbal feminin, turneu în cadrul căruia pe lângă naționala României participă selecționatele similare ale Spaniei, Austriei și Serbiei.

Acest turneu este o bună ocazie pentru selecționerul Florentin Pera, aflat la debut pe banca naționalei, de a-și vedea la lucru elevele înaintea turneului final al Campionatului European găzduit de Slovenia, Macedonia de Nord și Muntenegru între 4 şi 20 noiembrie. Tricolorele vor juca în grupa C, una de foc în care vor avea ca adversare reprezentativele Olandei, Macedoniei de Nord şi Franţei.

Meciul de deschidere al competiției a fost cel ce a opus formațiile Serbiei și Spaniei, unul în care sârboaicele au dominat repriza secundă și au întors rezultatul de la pauză.

Ziua a fost încheiată de partida în care tricolorele au primit replica Austriei, o formație pregătită de Herbert Muller care le-a pus probleme și în campania de calificare la Campionatul European, în urmă cu un an cele două remizând la Viena, scor 33:33. Tot cu o remiză s-a încheiat și jocul din această seară, în care pe lângă Cristina Neagu, autoare a 11 goluri, eroine au fost și Sorina Grozav și Ancuța Moroianu, care au înscris în ultimul minut și au adus o remiză nesperată după ce oaspetele au condus cu 32:30.

Mâine tricolorele trebuie să se revanșeze față de puținul public din tribune și să obțină o victorie în fața Serbiei.