Rugby
powered by Samurai Sports
SuperLiga CEC Bank: Știința Baia Mare s-a impus în partida cu CSM BucureștiPaul Ursachi / SportPictures.eu
16 Sep 2017

SuperLiga CEC Bank: Știința Baia Mare s-a impus în partida cu CSM București

Pe Arena Zimbrilor, în cadrul etapei a IV-a contând pentru SuperLiga CEC Bank, CSM Știința Baia Mare a primit vizita celor de la CSM București, maramureșenii impunându-se cu 25-14, după ce s-au aflat permanent la conducerea jocului.

Invingatoare in runda trecuta in fata campioanei en-titre, Timisoara Saracens, CSM Bucuresti mergea la Baia Mare cu gandul la o noua victorie. Tigrii au avut sansa sa puna primele puncte pe tabela, insa Valentin Calafeteanu a ratat transformarea penalitatii, cei care au marcat fiind insa maramuresenii prin Ratu Taniela Maravunawasawasa, dintr-o penalitate. Evolutia buna a pachetelor de inainte si apararea avansata, agresiva, facuta de cele doua echipe, au facut ca pana la pauza, punctele sa fie marcate doar din penalitati de catre cei doi transformeri. Baia Mare s-a aflat in permanenta cu un pas inaintea adversarilor, singura exceptie facand-o egalitatea de 3-3, inregistrata timp de cinci minute, intre minutul 13 si 18. A fost apoi 6-3, 9-3, 9-6, 12-6 si 12-9, rezultat cu care s-a si intrat la vestiare. Inainte de sfarsitul primei parti, bucurestenii au avut sansa de a marca primul eseu al partidei insa apararea baimarenilor a functionat perfect si Jack Cobden a fost placat in ultimul moment.

In partea a doua, elevii lui George Sava au inceput in forta, Maravunawasawasa reusind un dropgol. Au urmat minute bune de joc, cu incursiuni frumoase de ambele parti in terenul de 22 advers, prima incercare a partidei fiind reusita in minutul 66 de catre noul venit in tabara baimareana, fijianul Jone Nasalo. Eseul a fost transformat de Alexandru Bucur, Baia Mare distantandu-se la 13 puncte, 22-9. A urmat inca o penalitate reusita de uvertura zimbrilor, 25-9, ultimele puncte fiind puse pe tabela de catre tigrii, care, in minutele de prelungire, au marcat o incercare prin Jack Cobden, 25-14, acesta fiind si rezultatul final.

Jucatorul partidei a fost desemnat uvertura baimarenilor, Taniela Rawaqa Maravunawasawasa.

In etapa urmatoare, pe 23 septembrie, Stiinta Baia Mare va intalni la Bucuresti pe Steaua, liderul la zi al clasamentului, in timp ce CSM Bucuresti va sta.

sursa: super-liga.ro