Superliga: FC Voluntari vs. Universitatea Cluj (live)
    Superliga: FCU 1948 Craiova vs. FC Hermannstadt (live)
    Superliga: Politehnica Iași vs. Petrolul / Otelul Galați vs. FC Botoșani (live)
    Digisport 4
Steaua păstrează ritmul cu ConcordiaSportPictures.eu
24 Feb 2014

Steaua păstrează ritmul cu Concordia

La 11 zile de la debutul în sezonul de primăvară, Steaua repurtează o nouă victorie contra Concordiei Chiajna, de această dată pe terenul ”verzilor”.

Steaua a reușit să înscrie în minutul 6, la prima ocazie de poartă, prin Chipciu în urma unei pase pe culoar în careu pentru atacantul roș-albaștrilor trimisă de Prepeliță.  În minutul 17 Sânmărtean transformă perfect, în plasa laterală, un penalty acordat la o intervenție neregulamentară asupra lui Nicușor Stanciu. Scorul devine 3-0 după pauză, în minutul 50, când Nicușor Stanciu transformă magistral, la vinclul porții lui Râmniceanu, o lovitură liberă din marginea careului de 16 metri obținută în urma unui fault la Keșeru. Cel de-al patrulea gol al Stelei l-a marcat Piovaccari în minutul 81 cu un șut pe sub Râmniceanu. Putea fi 5-0, dar Nicușor Stanciu a ratat în minutul 88 un penalty obținut de Piovaccari în urma unui fault al lui Savin. Chiajna înscrie în prelungirile partidei, mai precis în minutul 93, prin Papasterianos care reia cu capul din apropierea porții. Concordia – Steaua 1-4, însă nu totul s-a terminat cu bine pentru steliști. Sfârșitul meciului a adus și probleme medicale pentru trupa din Ghencea. Latovlevici și Szukala au resimțit dureri din cauza terenului și sunt în pericol de a pierde meciul de sâmbătă împotriva celor de la Dinamo.

Concordia Chiajna (antrenor Ionuț Chirilă): Râmniceanu - Dima, Leca, Melinte, Savin - Papasterianos, Pencea – Onduku (min. 65 M. Neagu), Purece (min. 64 D. Florea), Coşereanu (min. 53 Serediuc) - Wellington

Alte rezerve: Cobrea, M. Ioniţă, A. Zaharia, Strătilă

Steaua București (antrenor Laurențiu Reghecampf): Tătăruşanu - Varela, Szukala, Gardoş, Latovlevici (min. 51 Pîrvulescu) - Pintilii, Prepeliţă - Ad. Popa, Stanciu, Sânmărtean (min. 46 Keșeru) – Chipciu (min. 46 Piovaccari)

Alte rezerve: Niţă, Răduţ, Iancu, Kapetanos