Steaua, meci bun cu Werder Bremen
16 Ian 2014

Joi seară, pe excelentul gazon al stadionului din Algeciras, Steaua a întâlnit-o pe Werder Bremen în al doilea meci din primul stagiu de pregătire desfășurat în Spania.

După evoluția dezamăgitoare din primul meci cu Nurnberg, elevii lui Reghecampf au abordat aceasta partidă cu mai mare determinare și în prima jumătate de oră au controlat jocul, au pasat bine, s-a jucat în viteza și Cristi Tănase, cu mare poftă de joc, a fost cel care din partea stângă a atacului stelist a pus cele mai mari probleme nemților. Tot el a fost și autorul a două bune ocazii, prima în minutul 24, când a șutat bine din lovitură liberă, puțin peste, și șutul în bară din minutul 27, după o frumoasă fază colectivă de atac. Szukala iese acidentat și e înlocuit de tânarul Târnovan. În ultimul sfert de oră al primei reprize, cei de la Werder echilibrează meciul, dar tot Steaua e mai periculoasă, Chipciu e faultat în careu, dar arbitrul nu dă nimic și repriză se încheie 0-0.

În partea a doua vedem o altă formulă: Niţă – Matei, Varela, Aldea, Pîrvulescu – Neagu, Răduţ, Grădinaru, Stanciu, Keşeru – Piovaccari.  Roș-albaștrii au un start bun și Stanciu ratează o ocazie în minutul 47, iar Grădinaru îl imită 10 minute mai tarziu. Tot Grădinaru șuteaza surprinzător de la distanță, dar din nou pe lângă. Steaua domină jocul, tinerii din echipă se mișcă bine, Stanciu încheie și el cu șut o bună acțiune în minutul 72. În ultimul sfert de oră nimeni nu mai riscă și scor final 0-0.