Șocul petardelorRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
11 Nov 2016

Șocul petardelor

Speranțele de calificare la Campionatul Mondial din 2018 din Rusia s-au risipit precum fumul petardelor aruncate în această seară pe gazonul Arenei Naționale la meciul cu una dintre revelațiile Campionatului European din acest an, Polonia. Singurele care au atras atenția în tabăra română, petardele aruncate de suporterii noștri ne vor aduce o nouă penalizare din partea forului european, însă nu aceasta doare mai mult la sfârșitul partidei.

O înfrângere dureroasă, cu 0-3, care ne readuce cu picioarele pe pământ, frânează naționala tricoloră în cursa ei pentru calificare și o menține pe locul 4 în clasamentul grupei cu 5 puncte față de cele 10 ale polonezilor, lideri după patru etape disputate.

Jocul prestat de echipa pregătită de Christof Daum a fost neconvingător la construcție și cu gafe în defensivă. Golul înscris în minutul 11 de Grosicki este un exemplu concret în acest sens, mijlocașul polonez pornind de la centrul terenului într-un slalom asistat de cinci jucători în galben încheiat cu un șut din interiorul careului fără speranțe pentru Tătărușanu. Singura sclipire în ofensivă a românilor a fost cea din minutul 32, când după o lovitură liberă executată de Stanciu, Chiricheș a fost blocat de Fabianski. După un episod în care suporterii au aruncat torțe în teren, arbitrul Skomina a oprit meciul în minutul 43, dar acest lucru nu a stăvilit atacurile polonezilor, net superiori din punct de vedere fizic. Lewandowski, chiar și afectat de petarda care a explodat lângă el, Linetty și Grosicki au ratat ocazii bune în repriza secundă, în timp ce încercările jucătorilor români de a finaliza nu au șanse de a pune în pericol poarta lui Fabianski. Mai mult decât atât, Lewandowski face 2-0 în minutul 83 tot după o pătrundere în forță și un șut la colțul lung, iar în ultimul minut regulamentar este faultat în careu de Grigore și tot el transformă penalty-ul obținut.

Scor final România – Polonia 0-3 (0-1), rezultat care ne duce cu gândul că tricolorii au fost mai afectați de șocul petardelor decât adversarii lor.

România (antrenor Christof Daum): Tătăruşanu - Benzar, Chiricheş, Dr. Grigore, Toşca - Hoban (min. 46 Prepeliță) - A. Popa (min. 46 Andone), R. Marin, N. Stanciu (min. 82 Keșeru), Chipciu - Bogdan Stancu

Polonia (antrenor Adam Nawałka): Fabianksi - Piszczek, Pazdan, Glik, Jedrejczyk - Krychowiak - Blaszczykowski, Linetty (min. 70 Maczynski), Zielinski (min. 81 Teodorczyk), Grosicki (min. 89 Peszko) – Lewandowski

Tot astăzi s-au disputat Armenia – Muntenegru 3-2 și Danemarca – Kazahstan 4-1. Clasamentul grupei E arată astfel: