SEHA League: Au rezistat o singură reprizăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
11 Sep 2018

SEHA League: Au rezistat o singură repriză

Steaua a pierdut primul meci disputat în deplasare în SEHA League pe terenul celor de la PPD Zagreb, echipă care a terminat ediția trecută a competiției regionale pe locul secund și evoluează în paralel și în Velux Champions League.

În sala ”Sutinska vrela” echipa croată a suferit în primele 30 de minute în fața elevilor lui Ovidiu Mihăilă, care s-au ținut strâns de mult mai titrata lor adversară și au reușit să intre la pauză cu un handicap minim, scor 8:9, după o ratare a lui Humet în ultimul minut. Repriza secundă a fost, însă la discreția croaților, care s-au distanțat și la 8 goluri, 19:11 în minutul 48, și au încheiat învingători cu 24:17 (9:8).

Golurile Stelei au fost înscrise de Humet, Vujic – câte 3, Grbovic, Georgescu, Milosevic – câte 2, Vegar, Constantina, Roșu, Babasafari, Răpciugă – câte o reușită.

Pentru roș-albaștri urmează peste numai două zile a treia partidă din competiție, pe teren propriu cu sârbii de la HC Vojvodina Novi Sad, urmând ca marțea viitoare să se deplaseze la Skopje pe terenul deținătoarei trofeului SEHA League, puternica echipă macedoneană HC Vardar, participantă în turneul Final Four al ediției 2017-2018 a Velux Champions League.