Liga 2: Victorii pentru echipele de pe podiumValentin Macrea / SportPictures.eu
18 Mar 2018

Liga 2: Victorii pentru echipele de pe podium

AFC Hermannstadt păstrează distanța de trei puncte față de liderul Dunărea Călărași după succesul la limită înregistrat astăzi pe propriul teren în partida cu Pandurii Târgu Jiu. Jucătorii pregătiți de Alexandru Pelici aveau doar varianta victoriei pentru a păstra ecartul față de lider, dar și față de ocupanta locului 3, Chindia Târgoviște. Golul care a făcut diferența a fost înscris de Bogdan Rusu în minutul 50, vârful gazdelor urmărind atent o respingere a lui Răzvan Stanca la șutul din afara careului expediat de Hergheligiu.

La Târgoviște, un alt Rusu, Vlad, a deschis scorul tot în minutul 50, dar din penalty pentru Luceafărul Oradea. Chindia a fost obligată să revină pe tabelă și a făcut-o în ultimul sfert de oră cu un super-gol înscris de la 35 de metri de Liviu Mihai în minutul 76 și cu șutul din careu al lui Cristian Neguț în minutul 84.

Etapa se încheie mâine cu partida de la Mioveni între două echipe aflate la mijlocul clasamentului, fără efect asupra luptei pentru promovare sau cea pentru evitarea retrogradării.

Iată programul etapei a 25-a:

Sâmbătă, 17 martie

Dunărea Călăraşi - Sportul Snagov  2:0 (1:0)

CS Baloteşti - UTA Arad  2:2 (1:0)

Academica Clinceni - Ştiinţa Miroslava  0:0 (0:0)

Metaloglobus Bucureşti - Foresta Suceava  2:1 (1:0)

FC Argeş - Ripensia Timişoara  2:1 (2:0)

Duminică, 18 martie

AFC Hermannstadt - Pandurii Târgu Jiu  1-0 (0-0)

Chindia Târgovişte - Luceafărul Oradea  2-1 (0-0)

Luni, 19 martie

CS Mioveni - ASU Politehnica Timişoara

Formațiile ASA Târgu Mureş și Olimpia Satu Mare s-au retras din campionat, prin urmare Dacia Unirea Brăila și CS Afumaţi câștigă cu 3-0 la ”masa verde” partidele programate în această etapă.