Liga 2: Victorie facilă a Gloriei Buzău în fața gorjenilorSportPictures.eu
06 Nov 2022

Liga 2: Victorie facilă a Gloriei Buzău în fața gorjenilor

Gloria Buzău a trecut la pas de Viitorul Pandurii Târgu Jiu în singurul meci prins astăzi în programul etapei a 13-a a Ligii 2. În Crâng, gorjenii nu au adus aminte nici pe departe de echipa care etapa trecută revenea pe tabelă și învingea liderul CSA Steaua, misiunea elevilor lui Adrian Mihalcea fiind una facilă. Valentin Munteanu a deschis scorul în minutul 14, iar imediat după pauză Blejdea (min. 50) și Boiciuc (min. 54) au dus scorul la 3-0, pentru ca în minutul 88 Alexandru Dulca să marcheze golul de onoare al oaspeților.

Cu 22 de puncte, buzoienii ocupă locul 6 datorită golaverajului superior celui al Oțelului, în timp ce Viitorul Pandurii rămâne cu 15 puncte pe locul 14.

Luni seară se dispută în Ghencea epilogul etapei, derby-ul de clasament dintre CSA Steaua și Unirea Dej.