Liga 2: Sibienii strică sărbătoarea de la ClujValentin Macrea / SportPictures.eu
10 Mai 2022

Liga 2: Sibienii strică sărbătoarea de la Cluj

FC Hermannstadt învinge pe Cluj Arena și este foarte aproape de a obține promovarea directă alături de Petrolul Ploiești în detrimentul gazdelor lor de astăzi, Universitatea Cluj. La egalitate de puncte, dar avantajate de numărul de puncte de la finele sezonului regulat, „șepcile roșii” aveau nevoie de un succes în partida cu sibienii pentru a parafa promovarea directă, însă elevii lui Marius Măldărășanu au făcut un meci mare și au învins cu 2-1 în fieful contracandidatei.

Daniel Paraschiv a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 14 cu o lovitură de cap din centrul careului după o lovitură liberă, apoi Baba Alhassan a majorat scorul în minutul 67 cu o deviere la colțul lung din 8 metri. Fără altă șansă decât atacul, gazdele reduc diferența în minutul 71 prin Florin Ilie cu o reluare acrobatică din zona punctului cu var în urma unei recentrări cu capul a lui Chamed. Sibienii au rezistat eroic până la final și mai au nevoie de un punct în jocul de la Mediaș din ultima etapă cu CSA Steaua pentru a termina pe locul secund. În schimb, clujenii au o deplasare mai complicată la Chiajna, Concordia fiind în duel direct cu Unirea Slobozia pentru al doilea loc de baraj.