Liga 2: Gaz Metan promovează direct, UTA merge la barajRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
28 Mai 2016

Liga 2: Gaz Metan promovează direct, UTA merge la baraj

Ultima etapă a play-off-ului și penultima a play-out-ului Ligii 2 s-a disputat astăzi și a stabilit a doua promovată direct. În prima serie, Rapid a remizat la Bacău și a terminat cu trei puncte în fața ocupantei locului 2, Dunărea Călărași. Giuleștenii au deschis scorul în minutul 63 cu un gol al lui Morar, golgheterul ”vișiniilor” luându-i fața adversarului direct la un duel aerian în centrul careului pentru centrarea trimisă de pe partea dreaptă de Martin. Mingea deviată fin cu capul de Morar s-a dus la vinclu, fără șansă pentru portarul Ureche. Egalarea a survenit în primul minut de prelungiri, căpitanul băcăuanilor Vraciu reluând cu pământul de la 8 metri centrarea perfectă a lui Drugă. La Clinceni, Dunărea a obținut o victorie fără drept de apel și așteaptă acum o decizie finală a FIFA în cazul Rapid-Obed. Până atunci, elevii lui Adrian Mihalcea se pregătesc pentru meciul de baraj unde o vor înfrunta pe UTA Bătrâna Doamnă. La Constanța, Farul a jucat un posibil ultim meci în fața propriilor suporteri după ce Curtea de Apel Constanţa a respins recursul clubului la decizia de intrare în faliment dictată anul trecut. Cu gandul la noul termen de judecată de luni, ”rechinii” au remizat într-un meci fără miză în compania Daciei Unirea Brăila.

În play-out s-a jucat un singur meci, la Berceni, încheiat cu un scor de forfait, la fel ca și celelalte două partide ce ar fi trebuit să se dispute. Dacă în cazul partidei Rapid CFR Suceava - Ceahlăul Piatra Neamț lucrurile erau clare, astăzi jucătorii Gloriei Buzău au protestat la adresa deciziei Comisiei de Disciplină şi Etică a FRF și nu au intrat în teren.

Seria I, play-off

Academica Clinceni - Dunărea Călărași  0-3 (0-2)

Farul Constanța - Dacia Unirea Brăila  2-2 (1-0)

SC Bacău - Rapid București  1-1 (0-0)

Seria I, play-out

ACS Berceni - Bucovina Pojorâta  3-0 (1-0)

Gloria Buzău - CS Balotești  0-3 la ”masa verde”

Rapid CFR Suceava - Ceahlăul Piatra Neamț  3-0 la ”masa verde”

În play-off-ul seriei a II-a suspansul nu a fost atât de mare pe cât era de așteptat. Gaz Metan a deschis scorul la Mioveni înainte de pauză prin Zaharia și a clarificat situația în clasament, argeșenii neputând să răstoarne tabela până la final pentru a le da arădenilor locul de promovare directă. Ceea ce au reușit, totuși, a fost să iasă la egalitate de pe teren după un gol înscris în prelungirile partidei de Galan. UTA Bătrâna Doamnă a sperat până în ultimul moment și a obținut victoria în minutul 89 după ce conducea cu 2-0 în minutul 58 și a fost egalată în minutul 75. Punctele i-au asigurat Bătrânei Doamne locul de baraj în detrimentul Chindiei, învingătoare și ea la Baia Mare, dar posesoarea unui număr mai mic de puncte.

Play-out-ul a oferit apariția violentă a fanilor ”șepcilor roșii” pe gazonul de pe Cluj Arena la finalul partidei cu Olimpia. Remiza înregistrată îi menține pe clujeni la 3 puncte în urma locului de baraj și a celui care asigură salvarea de la retrogradare, totul urmând a se decide în ultima etapă, când se vor deplasa la Tărlungeni. Pentru a se salva și pentru a decide echipa care merge la baraj se vor lupta direct Olimpia și Șoimii Pâncota, pâncotanii obținând astăzi o victorie la scor minim în fața reșițenilor. Deja retrogradați, cei de la Unirea au cedat la Râmnicu Vâlcea și le-au oferit gazdelor perspectiva salvării de la retrogradare.