LNHM: Victorie importantă pentru SteauaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
10 Dec 2016

LNHM: Victorie importantă pentru Steaua

Ultimele trei meciuri ale etapei a 15-a a Ligii Naționale de handbal masculin s-au disputat astăzi și au oferit spectacole sportive de bună factură. Întâlnirea dintre Steaua și HC Odorhei s-a decis pe final, ultimele cinci minute fiind cele în care roș-albaștrii au revenit de la 26:27 și cu o serie de patru goluri au închis tabela la 30:27. Ionuț Georgescu a fost factotum-ul gazdelor cu 14 goluri înscrise și prezență consistentă în defensivă, cu acest rezultat Steaua urcând pe locul 6 în fața vasluienilor.

De partea cealaltă, HC Odorhei rămâne cu 32 de puncte, la numai unul în fața Potaissei, învinsă categoric de campioana Dinamo în sala din Ștefan cel Mare. Cu Sajad Esteki și Vrankovic autori a câte 8 goluri, dinamoviștii au spulberat echipa turdeană, căreia i-au administrat 21 de goluri în repriza secundă, și au revenit pe prima poziție a clasamentului.

În cel de-al treilea meci al zilei, Dunărea Călărași a remizat la mare luptă cu Politehnica Timișoara, bănățenii conservând avantajul de 6 puncte pe care îl au în clasament și speră să intre în zona play-off-ului după partida cu HC Vaslui din etapa viitoare ce se dispută la mijlocul săptămânii.