LNHM: Primul pas greșit pentru SteauaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
20 Sep 2015

LNHM: Primul pas greșit pentru Steaua

Meci de nivel european în sala sporturilor din Chiajna, unde Steaua a întâlnit HC Vaslui. După un start mai bun al gazdelor, la jumătatea primei reprize Vasluiul reușește să întoarcă situația pe tabelă de la 6:8 la 9:8, inițial egalând pe fondul unei inferiorități numerice. Defensiva moldovenilor este incomodă pentru roș-albaștri și diferența crește la două goluri și se menține până la 17:15, însă cursa de urmărire este încheiată de Georgescu cu al optulea său gol cu 40 de secunde înainte de finalul primei reprize, tot în inferioritate numerică, stabilind scorul pauzei. La reluare, vasluienii se detașează din nou până la patru goluri în minutul 42 (24:20) și au mărit ecartul la 6 goluri în minutul 54 (32:26) datorită intervențiilor inspirate ale portarului Tudor Stănescu și impreciziilor steliștilor în faza de construcție. Steliștii revin rapid și în numai două minute ajung la 3 goluri în spatele moldovenilor, dar nu mai pot forța egalarea până la final. Astfel, Steaua suferă prima înfrângere în campionat și poate pierde contactul cu echipele de pe podium.

În celelalte partide disputate până astăzi, CSM București a câștigat fără probleme partida de pe teren propriu cu studenții gălățeni, continuând să conducă în ierarhie cu maximum de puncte, iar timișorenii au învins o altă nou promovată, CSM Focșani, adâncindu-le criza de rezultate.

Cele patru partide disputate în cadrul etapei cu numărul 6 s-au încheiat cu următoarele rezultate:

CSM Bucureşti - CSU Danubius Galaţi  32:22 (15:13)

CH CSU Poli Timişoara - CSM Focşani 2007 31:26 (16:12)

Steaua Alexandrion Bucureşti - HC Vaslui  32:35 (17:17)

AHC Potaissa Turda - CS HC Adrian Petrea Reşiţa  24:23  (16:11 )

Luni, 21 septembrie, se vor desfășura partidele HC Odorhei - AHC Dunărea Călăraşi și Dinamo Bucureşti - ACS Energia Tg. Jiu, iar etapa se va termina miercuri, 23 septembrie cu jocul CSM Ploieşti - HCM Minaur Baia Mare.