LNHM: Dobrogenii mai fac un pas către finalăSportPictures.eu
17 Apr 2019

LNHM: Dobrogenii mai fac un pas către finală

AHC Dobrogea Sud s-a detașat în fruntea clasamentului seriei A a fazei a 2-a a Ligii Naționale de handbal masculin după ce a învins la Constanța principala contracandidată la un loc în finala competiției, CSM București.

Elevii lui Zvonko Sundovski au avut o repriză secundă foarte bună după ce la pauză ”tigrii” intraseră cu două goluri avantaj pe tabelă, jocul lor colectiv fiind soluția găsită de tehnicianul ”delfinilor” pentru a contracara defensiva de fier a oaspeților. Următorul lor meci este cel de la Călărași cu o echipă a Dunării depășită clar astăzi pe Bega de SCM Politehnica Timișoara.

În seria B, Steaua și-a revenit după înfrângerea de la Turda și s-a impus la Focșani, distanța care îi separă de Potaissa fiind de două puncte. Turdenii vor evolua mâine pe terenul liderului seriei, Dinamo, într-o partidă transmisă în direct de TVR HD începând cu ora 17:30.

În play-out, Știința Bacău a obținut a doua victorie consecutivă și a ieșit din zona minată a retrogradării, însă parcursul este unul lung. Minaur a ratat șansa de a se depărta de pluton după rezultatul de egalitate obținut pe teren propriu cu CSU Suceava.