Superliga: FC Voluntari vs. Universitatea Cluj (live)
    Superliga: FCU 1948 Craiova vs. FC Hermannstadt (live)
    Superliga: Politehnica Iași vs. Petrolul / Otelul Galați vs. FC Botoșani (live)
    Digisport 4
LNHM: Decizia se ia la OdorheiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
10 Apr 2017

LNHM: Decizia se ia la Odorhei

Ultima partidă din runda secundă a sferturilor de finală ale Ligii Naționale de handbal masculin s-a jucat la malul mării între HC Dobrogea Sud și HC Odorhei.

Învingători în prima partidă disputată la Odorhei joia trecută, harghitenii au trecut de puțin pe lângă victoria care îi ducea în semifinală, gazdele câștigând la limită și prelungind suspansul până joi. Oaspeții au condus cu 2:5 în minutul 8, dar șase minute mai târziu, cu Buricea și Toma ca în tinerețe, HC Dobrogea Sud a egalat la 7 și a menținut echilibrul până cu cinci minute înainte de pauză. A fost momentul când harghitenii au început din nou să se detașeze și au înscris de trei ori consecutiv prin Komogorov și Mihalcea, dar au plecat la pauză cu doar două goluri avantaj 14:16 după ce a ratat două aruncări de la 7 metri în ultimul minut.

Elevii lui Vlad Caba se distanțează în debutul reprizei secunde și conduc cu 23:19 în minutul 39 cu contribuția consistentă a lui Ghiță Radu, autor a trei goluri în acest interval. Diferența este anulată de jucătorii pregătiți de Aihan Omer în minutul 52 când egalează la 25 prin Cutura, tot el reușind să înscrie golul victoriei cu 7 secunde înainte de finalul partidei.

HC Dobrogea Sud - HC Odorhei 28:27 (14:16) a adus un nou motiv de bucurie publicului constănțean care speră că ”delfinii” veterani vor putea atinge semifinalele Ligii Naționale la un an de la revenirea pe prima scenă handbalistică a țării.

Joi, 13 aprilie se vor disputa partidele decisive HC Odorhei - HC Dobrogea Sud și AHC Potaissa Turda - SCM Politehnica Timișoara.

Dinamo va juca în semifinale cu învingătoarea duelului dintre HC Odorhei și HC Dobrogea Sud, iar CSM București cu cea a sfertului dintre AHC Potaissa Turda și SCM Politehnica Timișoara.