LNHF: ”Tigroaicele” câștigă derby-ul de Liga CampionilorAlexandru Hojda / Mediafax Foto
17 Nov 2015

LNHF: ”Tigroaicele” câștigă derby-ul național de Liga Campionilor

Etapa a 13-a a fost cu ghinion pentru HCM Baia Mare, maramureșencele înregistrând prima înfrângere din Liga Națională de handbal feminin. În derby-ul găzduit de sala Polivalentă din Capitală, CSM București a câștigat prima manșă a finalei campionatului, așa cum poate fi considerată ”dubla” dintre cele două reprezentante ale României din Liga Campionilor, ținând cont că în această ediție nu se organizează play-off.

Oaspetele au avut un început de joc mai consistent și au mărit treptat avantajul pe tabelă. Dezorganizate în apărare, bucureștencele se văd conduse cu trei goluri 6:9 în minutul 16. Mayssa Pessoa face minuni în fața Valentinei Ardean Elisei, Aurelia Brădeanu a fost motorul echipei și a marcat în momente-cheie, iar Line Jorgenson aduce egalarea în minutul 24. Elevele lui Aurelian Roșca intră în criză de soluții în fața portăriței CSM-ului, în schimb Gullden și Ana Paula Rodrigues nu ratează și aduc la pauză cel mai mare avantaj în favoarea gazdelor 15:12.

Băimărencele revin în primele minute ale reprizei secunde și se apropie la diferență minimă 16:15 pe fondul unei superiorități numerice. Dacă în prima repriză nu s-a dictat nicio eliminare, după pauză arbitrele Florescu și Stoia au început să apeleze la pedepse pe măsură ce jocul devine unul foarte fizic. Cu toate acestea, jocul nu scade în spectaculozitate. Ionica Munteanu are o intervenție de efect în fața Mariei Fisker și limitează diferența bucureștencelor la două goluri, la poarta cealaltă Pessoa îi dă replica și le repune pe coechipiere în situația de a se distanța pe tabelă, iar Carmen Martin reușește să o facă cu un lob de efect în minutul 11. Rodrigues duce scorul la 20:16, Tănăsie și Luciana Marin reduc diferența la două goluri, dar Isabelle Gullden și Fernanda da Silva o restabilesc imediat. Cu Allison Pineau mai puțin inspirată și vizibilă în joc, băimărencele nu reușesc să mai revină pe tabelă, astfel încât elevele lui Kim Rasmussen încheie victorioase cu 24:21 și își păstrează invincibilitatea la finalul turului de campionat.

Duminică a avut loc la Craiova o altă partidă din etapa a 13-a, SCM din localitate depășind fără probleme ”lanterna” Rapid.

Iată scorurile înregistrate și programul ultimei etape, una întinsă pe mai bine de o săptămână: