LNHF: Repriză de coșmar pentru vâlcence la ZalăuMircea Rosca / SportPictures.eu
03 Apr 2017

LNHF: Repriză de coșmar pentru vâlcence la Zalău

HC Zalău a egalat la puncte ocupanta locului 3 SCM Craiova și cu un meci mai puțin disputat pare favorită la obținerea medaliilor de bronz. Elevele pregătite de Gheorghe Tadici au fost pur și simplu de neoprit pe teren propriu cu HCM Râmnicu Vâlcea, prima repriză fiind una de pus în ramă pentru ele.

Zălăuancele au mers cu motoarele în plin și conduceau cu 14:3 în minutul 27, pentru a închide primele 30 de minute tot cu 11 goluri diferență, 16:5. Cu patru aruncări de la 7 metri ratate din 6 executate în prima repriză, vâlcencele nu au înscris decât de trei ori din acțiune în 30 de minute, un randament de coșmar pentru jucătoarele pregătite de Gheorghe Sbora și Luminița Dinu. Cu un efectiv ”subțire” și în plus diminuat de problemele medicale, vâlcencele au reușit să meargă cap la cap cu gazdele în repriza secundă și să o încheie la egalitate.

Rămase cu 28 de puncte, vâlcencele staționează pe locul 6, la egalitate de puncte cu CSM Roman, dar cu un golaveraj inferior.