LNHF: HC Zalău învinge CSM București în primul derby al sezonuluiFlaviu Buboi / SportPictures.eu
01 Sep 2019

LNHF: HC Zalău învinge CSM București în primul derby al sezonului

În sala ”Gheorghe Tadici”, tehnicianul emblematic al celor de la HC Zalău a câștigat duelul tactic cu Tomas Ryde și gazdele s-au impus la limită în partida cap de afiș a etapei. Cheia jocului a fost anihilarea pivotului oaspetelor, Crina Pintea, care a reușit să înscrie un singur gol, în timp ce pentru HC Zalău Dana Abed Kader a înscris nu mai puțin de 14 goluri și și-a condus echipa spre victorie.

CSM București a arătat caracter în partea a doua a jocului când a revenit de la 16:20 în minutul 40 la 23:21 cu 8 minute înainte de final, dar finalul le-a aparținut gazdelor și cu trei reușite ale lui Abed Kader și una a Cristianei Nica au încheiat victorioase partida.

”Tigroaicele” au fost lipsite de aportul Cristinei Neagu, iar în lipsa Norei Mork linia de 9 metri nu a mai fost la fel de vivace precum în urmă cu o săptămână în Supercupa României.

În celălalt meci al zilei, SCM Craiova a câștigat în deplasarea de la Bistrița după ce au rupt echilibrul în startul reprizei secunde, veterana Patricia Vizitiu fiind cea mai bună marcatoare a partidei cu 10 reușite.